Spor eğitimi – Aynı kilodaki arkadaşınızdan neden daha şişman duruyorsunuz?

Spor eğitimi – Çağımızın en büyük sorunları arasında olması gerekenden fazla kiloya sahip olmak geliyor. Obeziteye kadar giden sorunların başlangıç noktası alınan kilolarla başlıyor. Bir çok konuda olduğu gibi, almaya alışık insanlar ülkesinde vermenin ne denli zor olduğunun farkındayım.

Kilo almak veya vermek, yani ideal kiloya ulaşmak modern insanın başlıca sorunları arasında yer alıyor. İyi bir fiziksel görüntü sosyal ilişkilerin temel kurallarından biri haline gelmiş durumda. Her gün yeni açılan spor salonları bunun en önemli delili olarak karşımıza çıkıyor. Spor eğitimi burada püf nokta.

İdeal kilonuz veya ideal kilonuza nasıl ulaşacağınız ile ilgili kulaktan kulağa bir çok söylenti duyabilirsiniz. Bu söylentiler ne yemeniz gerektiğinden ne yapmanız gerektiğine kadar geniş bir yelpazede dolaşır. Üstelik bu söylentilerin bir çoğu bilimsel olmaktan uzaktır.

Öte yandan sosyal hatta şu tabiri de sıkça duyarız;

  • ‘O benimle aynı kiloda, ama daha zayıf ve sağlıklı duruyor.’

İşte bunun nedeni ideal kilonun içerisindeki etmenlerdir. Bu yazıyı okuduğunuzda nedenini daha çabuk anlayacaksınız.

İDEAL KİLO NEDİR? KAÇ OLMALIDIR?

Basit anlamıyla ideal kilo, sağlıklı bir vücut için boyunuz ile kilonuz arasındaki farkın ideal düzeyde olmasıdır. Kimi yerde bu vücut kitle indeksi olarak geçmektedir.

İdeal kilo hesaplaması ise kilonuzu boyunuzun metre cinsinden karesine bölerek bulabilirsiniz.

Örneğin; kilonuz 70, boyunuz da 170 cm. Vücut kitle indeksiniz bu ihtimalde 24.2 olacaktır. 1.70 boyundaki bir insanın ideal kilosu ise 61 olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat bu farazi bir hesaplamadır. Aşağıda anlatacağımız vücut yapısına göre bunlar değişim göstermektedir.

SAĞLIKLI VÜCUT KİTLE İNDEKSİ

Spor eğitimi – Vücudunuzun sağlıklı olarak sayılması için, yapılan araştırmalara göre vücut kitle indeksinin kadınlarda 21, erkekler 22.5 olduğu görülmüştür. Bu ideal olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sağlıklı olabilecek aralıklar ise;

18.5-24.9 arasındadır.

0 ila 18.4 arasındaki vücut kitle indeksi zayıf
18.5-24.9 arasındaki vücut kitle indeksi sağlıklı
25-29.9 arası kilolu olarak değerlendirilebilir.

Fakat esas sorun 30’dan sonra başlamaktadır. Vücut kitle indeksi sonuçları;

30-34.9 arası 1.sınıf obez tanımına girmektedir. Bu obezitenin ilk aşamasıdır ve kalp damar rahatsızlıkları, diyabet, hipertansiyon gibi sorunlar burada başlamaktadır.

35 ila 44.9 arası ise 2.sınıf obez tanımına girmektedir. Bu aşırı şişmanlıktır ve bu aşamada zaten bir çok hastalık beraberinde gelmiş demektir.

45 ve üstü ise artık 3.sınıf obezliktir ve burada tıbbi çözümler dışında bir seçenek kalmamış demektir.

VÜCUT TİPLERİ DE ÖNEMLİ

Spor eğitimi – Öte yandan her vücut kitle indeksi sonucu sizin fiziksel görünümünüzü yansıtmaz. Burada devreye vücut tipleri de girmektedir.

Temelde vücut tipleri üçe ayrılmaktadır;

Ectomorph (Ektomorf): Bu vücut tipi ‘zayıf’ tip olarak bilinir. Omuzlar dar, göğüs kafesi dar, bacak yapısı ince ve uzundur. Bu vücut tipinin kilo alması diğerlerine göre zordur. Bu vücut tipinde alınan kilo genelde kendisini göstermez. Sık sık duyduğumuz ‘şu kilodayım ama göstermiyorum’ tipi budur.

Mezomorph (Mezomorf): Atletik yapı olarak bilinen bu vücut tipi genelde sporcu fiziği olarak bilinir. Omuzlar geniş, vücut şekillenmeye müsaittir. Spora en yatkın olarak bu vücut tipi spora çabuk reaksiyon verir.

Endomorph (Endomorf): Balık etli tabirini en çok karşılayan vücut tipi budur. Omuzlar Mezomorph kadar geniş olsa da bu vücut tipinde bel bölgesi, kalçalar ve göğüs kafesi de bir o kadar geniştir. Kilo almaya en yatkın vücut tipi budur. Spora da mezomorphlar kadar çabuk reaksiyon verebilir.

İşte bu noktada ideal görüntü için vücut kitle indeksi kadar vücut tipi de önem arz etmektedir. Sizinle aynı boyda ve kiloda olan birinin vücudu ile sizin vücudunuz aynı değilse vücut tipleri arasındaki bu ayrımdan kaynaklanmaktadır.

YAĞ ORANI ÖLÇTÜRÜN

Spor eğitimi – Yine birbiri ile aynı boyda, aynı kiloda olan birinin vücut yapısındaki değişim yağ-kas oranı ile ilgili doğrudan bağlantılıdır.

Bunu size kısa bir görsel ile izah etmek gerekirse, aynı kiloda yağ ve kas farkı şöyledir;

Bu nedenle yine 70 kilo olan iki kişiden kas oranı fazla olan kişi, yağlı olan birine karşı daha fit ve sağlıklı durmaktadır.

SPOR İLE EKSİĞİ KAPATMALI

Spor eğitimi – İşte bu yüzden aynı kilodaki insanlar arasında görüntü farkı oluşmaktadır. Terazideki veya hesaplamadaki sayılar sizin tam olarak sağlıklı olduğunuz anlamına gelmemektedir.

Bu nedenle kaç boyunda, kaç kiloda olursanız olun sporu hayatınıza acilen entegre etmeniz gerekiyor.

Yazar: Ömer Taha Çiftçi – taha_tr90@hotmail.com

Bir Cevap YazınCevabı iptal et