Sözleşmeli öğretmene kadro 2022 yılında gelecek mi?

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkması ile birlikte artık gündem de değişmeye başladı. Öğretmenlerin beklediği bir çok konunun çözüme kavuşması ile birlikte sırada sözleşmeli öğretmene kadro konusunda yapılacaklar merak ediliyor. Eğitimcilerin gözü sözleşmeli öğretmen kadro alacak mı? sorusunun yanıtında.

Sözleşmeli öğretmenlik yılların kanayan yarası. Bu konuda başta memur sendikaları olmak üzere bir çok kişinin talepleri var. Sözleşmeli öğretmenlerin kadroluların bir çok hakkından mahrum olması en büyük sorun. Peki sözleşmeli öğretmene kadro 2022 yılında gelir mi?

Sözleşmeli öğretmene kadro 2022

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENE KADRO 2022 İÇİN ZOR

Sözleşmeli personele kadro konusunda önemli çalışmalar yapılıyor olsa da bunun öğretmenleri kapsaması zor görünüyor. Nedeni ise Öğretmenlik Meslek Kanunu içerisinde aday öğretmenlik tanımının net olarak yapılması. Yani zaten öğretmenlik mesleğine yeni başlayan adayların artık kadrolu öğretmen olması için adaylık sürecini başarıyla tamamlamaları gerekiyor.

Öte yandan sözleşmeli, yani aday öğretmenlerin haklarına dair iyileştirmelerin de olacağı biliniyor. Aday öğretmenlerin belirli süre ders vermeyeceği, bunun yerine eğitim alacağı da açıklandı. Yani artık sözleşmeli öğretmen durumu da tümden değişiklik gösteriyor.

Haliyle 2022 yılında sözleşmeli öğretmenlere kadro gelmesi bir hayli zor görünüyor.

ÇALIŞMA SÜRELERİ HALA GEÇERLİ

Sözleşmeli öğretmenlikte üç yıllık süre bulunuyordu. Bu sürenin aday öğretmenlik için bir yıldan az, iki yıldan çok olamayacağı açıklandı. Yani eskiden üç yıl olan süre bu şekilde azalmış olacak. Bir yılda bitmesi de söz konusu olabilecek.

Aday öğretmenlik eğitim sürecini başarı ile tamamlayan adayların öğretmen kadrosuna geçmesi söz konusu olacak.

Ayrıca uzman öğretmenliğe geçişte eğitimcinin aday öğretmenlikte kaldığı süreler de hesaba katılacak. Böylece aday öğretmenlik dahil 10 yılı tamamlayanlar uzman öğretmen olabilecekler.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et