Sözleşmeli öğretmen yer değiştirme hakkı kazandı: Şartları neler?

Kamuda en önemli konulardan biri yer değiştirme hakkı. Bir çok kişi aile bütünlüğünü korumak amacıyla yer değiştirme, yani tayin hakkından faydalanmak istiyor. Şimdiye kadar sadece kadrolu personele verilen bu hak Öğretmenlik Meslek Kanunu ile eğitimciler özelinde değişmeye başlayacak. Sözleşmeli öğretmen yer değiştirme hakkı kazandı. Milli Eğitim Bakanlığı konuya dair ilk detayları yayınladı.

Sözleşmeli öğretmen yer değiştirme hakkı ile Öğretmenlik Meslek Kanunu ile tanışmış oldu. İlk kez uygulanacak bu yönetmeliği Milli Eğitim Bakanlığı duyurdu. Ayrıca sözleşmeli öğretmen hakları içerisine 2 yeni hak eklenmiş oldu.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN YER DEĞİŞTİRME ŞARTLARI

Yer değiştirme, yani tayin hakkı kazanan sözleşmeliler bu haklarını iki şekilde kullanacak;

  • Can güvenliği
  • Sağlık

Bu iki durumdan sıkıntı yaşayan sözleşmeli öğretmen tayin hakkı talep edebilecek. Elbette bu yine kadrolularda olduğu gibi yılın belli zamanlarında, periyodik olarak gerçekleştirilecek.

MEB artık Kanun’la sözleşmeli öğretmenlerin can güvenliği ve sağlık mazeretlerine bağlı olarak yer değiştirmelerine imkan sağlıyor.

Sözleşmeli öğretmen yer değiştirme

MESLEKTE YÜKSELME İMKANI

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile öğretmenlik tam bir kariyer mesleği haline dönüşmüş durumda. 4 ayrı kısma bölünen eğitimcilikte ilk aşama aday öğretmenlik, ikinci aşama öğretmenlik, üçüncü aşama uzman öğretmenlik, son aşama başöğretmenlik. Öğretmenlik aşamasında sözleşmeli ve kadrolu ayrımı mevcut.

Sözleşmeli öğretmenler yeni yönetmelik ile artık kariyer basamaklarını tırmanma şansına sahip oldu. Sözleşmeli öğretmen dilerse ve çalışırsa en üst noktaya kadar çıkabilecek.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et