Sözleşmeli öğretmen mecburi hizmet kalkacak mı? Açıklandı

Sözleşmeli Öğretmenlik kalkıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından önceki gün MEB Şurası içerisinde verilen müjdeler arasında sözleşmeli öğretmenliğin sona ermesi de vardı. Milyonlarca insanın beklediği müjde ile ilgili ilk detaylar Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından açıklandı. Eğitim gündemi hareketli.

Sözleşmeli öğretmenliğin sona erecek olması ile ilgili ilk soru işareti mecburi hizmet yükümlülüğü oldu. Bilindiği üzere ilk defa atanan öğretmenler atandıkları yerde 3+1 modeli ile mecburi hizmet yükümlülüğüne sahip. Yani bu kişiler atandıkları yerde en az 3, opsiyona göre 4 yıl hizmet vermeli.

Sözleşmeli öğretmen mecburi hizmet

Sözleşmeli Öğretmen mecburi hizmet kalkacak mı?

Bu konuda Bakan Özer’in verdiği demece göre, ilk defa atanan sözleşmeli öğretmen mecbur hizmet yapmaya devam edecek ve yine 3+1 olarak sürecek. Öğretmenlik Meslek Kanunu içerisinde sürecek olan bu hizmet yükümlülüğü dışında, sözleşmeli öğretmenlerin kalan her özlük hakkı ve maddi hakları ile ilgili detaylar olduğu gibi sürecek.

Öğretmenlik Meslek Kanunu içerisinde sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen arasında fark kalmayacağını belirten Özer, bu iki kesimin haklar konusunda eşitleneceğini fakat sözleşmeli öğretmen olarak işe başlayanların mecburi hizmeti sürdüreceğini belirtti.

Konu ile ilgili açıklamasında Bakan Özer;

Yeni başlayan öğretmenlerimizin 3+1 mecburi hizmet yükümlülüğü devam edecek. Onun haricindeki özlük hakları, atamalar, disiplin süreçleri, tayinler, diğer tüm süreçler, artık kadrolu öğretmenlerle eşit hale gelmiş olacak.” dedi.

“10 yılını doldurmuş öğretmenlerimiz, yüksek lisans yapmışsa alanı ne olursa olsun, tezli olsun, tezsiz olsun, uzman öğretmenlik yazılı sınavından muaf olacaklar. Aynı şekilde 10 yıl uzman öğretmen olmuş öğretmenlerimiz de başöğretmenlik için eğitimlerini tamamladıktan sonra tekrar yazılı sınava girecekler. Sınavda başarılı olanlar başöğretmen olacak ve ilave bir derece alacak, ayrıca maaşlarında da 2000 lira iyileştirme olacak. Doktora yapmış olan öğretmenlerimiz de başöğretmenlik yazılı sınavından muaf olacak. Dolayısıyla hem bir kariyer sistemi oluşacak, aynı zamanda öğretmenlerin lisansüstü eğitime teşvik edilmesi ile ilgili de çok ciddi bir adım atılmış olacak. Önümüzdeki yıllarda öğretmenlerimizin, yüksek lisans ve doktora eğitimlerine çok yoğun bir şekilde yöneleceklerine inanıyorum. Çünkü çok ciddi bir iyileştirme gerçekleştirilmiş olacak. Birinci derecedeki öğretmenlerimizin ek göstergeleri 3600 olacak.”

 

Bir Cevap YazınCevabı iptal et