Sömestr için yola çıkacaklar dikkat! Meteoroloji uyardı

2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı’nın ilk dönemi bitiyor. İlk dönem Cuma günü verilecek. Ardından sömestr başlayacak. Sömestr için yola çıkacaklara yönelik Meteoroloji’den çok önemli bir uyarı geldi. Kurum belirli günlerde tatile çıkmak, tatile otobüs veya araba ile gitmek isteyenleri uyardı. Türkiye kara gömülecek!

Uzun süren kurak dönem sona eriyor. Ülkemizde bu hafta etkisini gösteren yağışların daha fazlası hafta sonundan itibaren başlayacak. Bir çok ilimizde ve ilçemizde kar yağışları görülecek.

Konu ile ilgili Meteoroloji şu uyarıyı yaptı;

“Mevcut yağışlı sistemin yarın da etkili olup ülkeyi terk etmesini bekliyoruz. Yerini hafif sıcaklık etkisiyle birlikte sis ve pus olaylarına bırakacak. İç kesimlerde, Ege’de, Marmara, İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerimizin tamamında sis ve pus olayları etkili olacak. Cuma günü yeni bir soğuk yağışlı sistemin Balkanlar üzerinden yurdumuzun kuzeybatı kesimlerinden başlayarak etkili olacağını tahmin ediyoruz. Bu sistem biraz soğuk karakterli ve yağışlara sebep olacak bir sistem.”

YOLA ÇIKMAYIN

Yeni gelecek olan sistemin yoğun kar yağışı bırakabileceğini söyleyen Meteoroloji, özellikle şehirlerarası yollarda büyük tehlikeler olabileceğini belirtirken, çığ tehlikesine dikkat çekti.

Konu ile ilgili açıklamasında Meteoroloji;

“Cuma günü Marmara Bölgesi’nin güneyinde, İç Anadolu’nun kuzey doğusunda yoğun kar yağışları olacağını tahmin ediyoruz. Ayrıca hızlı ve kuvvetli sıcaklık düşüşünün olacağını da tahmin ediyoruz. Cumartesi günüyle birlikte sistem yurdumuzun büyük bir kısmını etkisi altına alacak, pazardan çarşamba gününe kadar yurdumuzun büyük bir kesiminde yer yer kar yağışlarına sebep olacak. Cuma günü Bursa, Balıkesir, Kütahya, Eskişehir civarının, cumartesi ise Eskişehir, Kütahya, Afyon civarının yoğun kar yağışı alacağı uyarısında bulunan Yağan, “Özetle Marmara’nın güneyi, İç Anadolu’nun kuzey batısındaki illerimizde yoğun kar yağışı olacağını tahmin ediyoruz. Doğu Anadolu’nun doğusunda ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde çığ tehlikesi var. Vatandaşlarımızın bu çığ tehlikesine karşı tedbirli olmaları gerekiyor. Söz konusu çığ tehlikesinin haftaya çarşamba ve perşembe gününe kadar etkisini arttıracağını düşünüyoruz.” dedi.

Eğitim-Öğretim yılı Cuma günü sona erecek. Bir çok aile 2 haftalık tatili değerlendirmek için yola çıkacak. Yola çıkacak olan ailelerin mutlaka Meteoroloji’nin uygulamasını indirip, anlık bildirimleri yakından takip etmesi tavsiye ediliyor.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et