Sağlık Bakanı Koca’dan okullarda aşı açıklaması!

Okullar için geri sayım sürüyor. Bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı tüm planını okulları yüz yüze ve tamamen açmak ve okulları olabildiğince açık tutmak konusunda kararlı. Mahmut Özer’in göreve gelişi ile birlikte bakanlıkta çalışmalar hızlanmış durumda. Öte yandan kabinenin bir türlü yapılamıyor olması nedeniyle okullar ne zaman açılacak? sorusu da sıkça akıllara geliyor. Sağlık Bakanı Koca, konu ile ilgili endişelere yanıt verdi.

Bir süredir sosyal medyada sıkça dillendirilen okullarda aşı zorunluluğu ile ilgili de konuşan Bakan Koca, aşı olmayanların okullarda nasıl bulunacağını da belirtti.

Önceki gün yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, okulların tam vaktinde açılacağını ve süreçte herhangi bir gecikme olmayacağını söyledi.

TAM VAKTİNDE YÜZ YÜZE AÇACAĞIZ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca okullar ile ilgili net kararı duyurdu. Bilim Kurulu toplantısının ardından konuşan Bakan Koca;

“En net ve yüksek sesle ifade etmek isterim ki tüm okullarımız zamanında açılacak. Yüz yüze eğitimden vazgeçmemiz kesinlikle mümkün değildir.Tüm seviyelerde okullarımız yüz yüze eğitim verecek, uygulamalı eğitimler aralıksız olarak devam edecektir. Artık aşı var. Koşullar ne olursa olsun öğrencilerimizi koruyarak uygulamalı ve yüz yüze eğitime devam edeceğiz. Bilim Kurulu’muz eğitimde uyulması gereken uygulanabilir kuralları belirledi. Alınması gereken tedbirler ile ilgili hazırlıklarını tamamladı. (Yüz yüze eğitime geçiş) Bu süre zarfında çok önemli bir işimiz var. O da aşı olmamış öğretmen ve öğretim üyesi kalmayacak tedbirleri hayata geçirmek.” ifadelerini kullandı.

OKULLARDA AŞI ZORUNLULUĞU OLACAK MI?

Okullarda aşı zorunluğu bir süredir iddia halinde sosyal medyada yayılıyor. Bu konuda da açıklama yapan Bakan Koca, okullarda aşı zorunluluğu ile ilgili net bir ifade kullanmasa da, okullarda aşı olmayan personellerden düzenli PCR testi isteneceğini belirtti.

Konu ile ilgili açıklamasında Bakan Koca;

“Eğitim ve iş hayatının sekteye uğramaması için aşı olmazsa olmaz kural haline gelmeli, aşı olmayanlar ise düzenli olarak PCR test sonuçlarının negatif olduğunu göstermelidir” dedi.

Bu açıklamalar ile eğitimde ve iş hayatında aşı zorunluluğu olabileceği şüpheleri arttı.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et