Resmi tatillerde ek ders ücreti verilir mi? Milli Eğitim Bakanlığı yanıtladı

Ülkemizde tüm resmi kurumlarda olduğu gibi eğitim kurumlarında da resmi tatil uygulanıyor. Dini ve Milli Bayramlarda okullar kapanıyor, öğretmenler ve öğrenciler tatil imkanı buluyor. Fakat zaman zaman resmi tatillerde ek ders ücreti verilir mi? Milli Eğitim Bakanlığı yanıtladı.

Başta 1 Ocak, 23 Nisan’da ek ders ücreti ve 1 Mayıs’ta ek ders ücreti olmak üzere resmi tatillerde ek ders ücreti verilir mi? sorusu Milli Eğitim Bakanlığı’nın verdiği geniş kapsamlı yanıtta yer aldı. MEB bu konuda net konuştu.

Resmi tatillerde her ne kadar bir çok eğitim kurumu kapılarını kapatıyor olsa da, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesine kayıtlı öğrencilerin örgün eğitim kurumlarında gördükleri yüz yüze eğitimlerde görevli yönetici ve öğretmenlerin, milli ve mahalli bayram nedeniyle tatil edilen günler ile “1 Ocak” ve “1 Mayıs” günlerinde resmi tatil sebebiyle fiilen yerine getiremedikleri ders görevlerini yapmış sayılıp sayılmayacakları hususunda MEB görüş yazısı yayınlandı.

Resmi tatillerde ek ders ücreti

RESMİ TATİLLERDE EK DERS ÜCRETİ

Milli ve dini bayramlar nedeniyle resmi tatil günlerinde ek ders ödenmez. Yüz yüze eğitimlerde görevli yönetici ve öğretmenler ek ders alamaz. Bu konuda MEB’in görüş yazısı şöyle;

“Hükümde geçen “milli bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde” ifadesinden de anlaşılacağı üzere, ders görevlerinin yapılmış sayılacağı günler hafta içi çalışma günleridir. Zira 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda zaten tatil olarak düzenlenmiş bulunan cumartesi ve pazar günlerinin, o günlere rastlayan milli bayram günlerine bağlı olarak tatil edilmeleri söz konusu olmadığından, hafta sonuna rastlayan milli bayram günlerinde ders görevlerinin yapılmış sayılması mümkün değildir.

Görüleceği gibi anılan hüküm çerçevesinde yönetici ve öğretmenlerin, milli bayramlar nedeniyle tatil edilen hafta içi çalışma günlerinde törene katılmış olmaları gibi ayrıca bir şart aranmaksızın üzerlerinde bulunan ders görevlerini yapmış sayılmaları mümkün olmakla birlikte, mahalli bayram günlerinde üzerlerinde bulunan ders görevlerinin yapılmış sayılabilmesi için yönetici ve öğretmenlerin mahalli bayramların hazırlık çalışmalarına katılmaları veya eğitim kurumunda öğrenim görmekte olan öğrencilerin sınıf veya okul bütünlüğünde törenlere katılmış olmaları gerekmektedir. Başka bir anlatımla yönetici ve öğretmenlerin, salt mahalli bayram nedeniyle eğitim kurumlarının tatil edilmesine bağlı olarak bu günlere rastlayan ders görevlerini yapmış sayılmaları mümkün olamamaktadır.”

Bir Cevap YazınCevabı iptal et