PYBS 2022 burs ücreti ne kadar? İOKBS Burs zammı ne kadar oldu?

Ülkemizde ilköğretim ve lise öğrencilerine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sınavla sağlanan yegane burs İOKBS ile veriliyor. Her yıl yapılan İOKBS sınavı ile birlikte öğrenciler burs ücreti alıyorlar. Aynı zamanda parasız yatılılık için de yapılan bu sınav ile burs kazanan bir çok ilköğretim ve lise öğrencisi bulunuyor. Bu öğrenciler için İOKBS ücretleri zamlandı. Peki PYBS 2022 burs ücreti ne kadar oldu? Burs zammı belirlendi.

Açılımı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı olan İOKBS, her yıl bu sınavda başarılı öğrencilere MEB tarafından PYBS bursu verilmesini sağlıyor. Böylece başta ihtiyaç sahibi aileler olmak üzere bir çok kişinin eğitim masraflarının bir kısmı MEB tarafından sağlanıyor. Son olarak zamlanan gelir kalemlerinden biri PYBS 2022 burs ücreti de zamlandı. Burs zammı belli oldu.

PYBS 2022 burs ücreti

İOKBS BURS TUTARI NE KADAR OLDU?

2022 yılı için burs zammı henüz Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanmadı. Geçtiğimiz yıl 475 TL olan bu zammın, bu yıl gelen zamlar düşünüldüğünde aylık 600 TL tutarında olması bekleniyor. Bir ihtimal geçebilir. Fakat net tutar için MEB açıklamasını beklemek zorundayız.

Burs her zaman olduğu gibi her ayın 25’inde hak sahiplerinin hesaplarına yatacak.

İOKBS SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

Her yıl bir çok öğrencinin parasız yatılı ve burslu okumasını sağlayan İOKBS yani İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı, bu yıl 4 Eylül 2022 tarihinde yapılacak.

Sınavın başvuru tarihi daha sonra yayınlanacak başvuru kılavuzunda açıklanacak. Kılavuz Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanacak.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et