Polyglot Nasıl Olunur – Çok Dil Öğrenmek Mümkün müdür?

Polyglot nasıl olunur – İnsanın dil eğitimi ile öğrenme ve dili konuşma yeteneği Allah’ın apaçık bir mucizesidir. Dillerimiz, seslerimiz, görünüşlerimiz, ten rengimiz; insanın gerçekten mucizevi bir varlık olduğunu apaçık gösteriyor.

Dil, sesin ete kemiğe bürünmüş şeklidir. Polyglot olmak pekala mümkündür. Bazı dilciler, insanların yetiştirilme biçimleri, koşullara maruz kalma ve pratik ihtiyaçlar nedeniyle çok dilli hale geldiklerini iddia ediyor.

Belki de çok dilli insanlar birden çok dil konuşarak büyüdüler.

Belki de toplumları ya da ebeveynleri öyle yapmıştır.

Belki de farklı dilleri öğrenmeyi kolaylaştıran bir ülkede ve bir dille büyüdüler.

Belki eğitim ve iş imkanları için yeni bir dil edindiler.

Ya da başka bir sonuç için dil edindiler.

Bunların hepsi mümkün ama aslında hiçbiri… Her mümkün gerçekleşebilir mi?

Burada anahtar kelime motivasyondur.

Özellikle dışsal motivasyon, birkaç dili konuşmanın katalizörüdür.

Çok dilliler için, sahip oldukları dillerin sayısı, gerçek bir sevgi emeği olarak dil öğrenmenin bilinçli seçiminin bir sonucudur.

Polyglot bir bireyken, çok sayıda dili ayırt eden derin bir dil genişliğine nasıl geldi?

Polyglot nasıl olunur?

Polyglotlar Nasıl Düşünüyorlar?

Polyglot nasıl olunur – Yeni bir dili öğrenmek, yeni bir düşünüş biçimini kabullenmeniz anlamına gelir. Her dilin arkasında bir düşünsel felsefe vardır. İletişim becerileri ise dile şekil verir.  Burada size polyglot olabilmeniz için öyle çok sayıda teknikten bahsedecek değilim. Sadece düşünme biçiminizi nasıl değiştirmeniz gerektiğinden söz edeceğim.

Bakalım:

1-) Öğrenmek istediğiniz dili yalnız bir iletişim aracı olarak değil, aynı zamanda amaçlı bir boş zaman etkinliği olarak düşünün.

2-) Çok dilli olmak tutkulu bir seçim meselesidir. Çok dilli olmak, çok çalışma ve dil öğrenmek için neredeyse saplantılı bir tutku düzeyine sahip olmanızı gerektirir. dil öğrenmek nadiren rastlantısaldır. Normalde bilinçli bir çabanın sonucudur.

3-) Çok dilli olmak, dillere hayran olmakla ilişkilidir. Dil düşkünü olmak; dili eğlence için, saf entelektüel meraktan, kültürel hobilerden ve dilin kendisine olan merak saplantısından kaynaklanır.

4-) Çok dilliler, öğrenme akıcılıklarını birden çok dilde, pratik çabalara veya gelir elde etmeye dönüştürebilirler. Ancak dildeki ustalıkları, kendisi için kendi başına önemlidir.

5-) Dili “öğrenmek için” öğrenirler; yoksa dil üzerinden bir çıkar beklentisi için değil. Dil öğrenmeleri kasıtlıdır, ancak polyglotluğun doğası gereği pratik yapması neredeyse imkansızdır.

6-) Kapasitenize göre çok dilli olabilirsiniz. Ama dil öğrenme tutkunuzdan yola çıkarak sizin gibi insanlarla gruplar kurup onlardan da öğrenebilirsiniz.

Öyleyse, Çok Dilli İnsan Bir Dahi midir? 

Çok dilliliğin gizemi, aynı zamanda, dil öğrenimi söz konusu olduğunda, genellikle bir tür kulaktan kulağa oyun oynamaya benzer.

Yeni bir dil öğrenmek, şüphesiz çok dilli biri için eğlenceli bir hobidir ve bu konuda oldukça ustadırlar. Bu da onları giderek daha fazla dil öğrenmeye teşvik eder.

Polyglotlardan biri, dil takıntısı olduğunu ve dillerin 40′ a yakınını incelemiş olduğunu söylüyor! Şimdi, bunun, herkesin sahip olamayacağı ya da asla o kadar ileri götüremeyeceği dil için ciddi bir ustalık olduğunu söylemek yeterince adil değil midir?

Çok dillilik üzerine yapılan araştırmalar, normal öğrenicilerin çok dilli insanları örnek alması lehinedir. Mesela, yoğun çalışma süresi, disiplin ve sistemli çalışma gibi konularda poliglotları taklit ederek başarılı, sürdürülebilir dil öğrenme alışkanlıkları kazanabileceğini göstermiştir.

Bu nedenle, “çok dilli” olduğunu düşündüğünüzde, poliglotların erişilemez, zahmetsiz bir dehadan çok, dile hayran olan ve kendini dil ve ezber teknikleriyle toplamaya adamış biri olduğunu düşünün.

Çok Dil Bilmek Kişiliği Değiştiriyor

Dikkate alınması gereken başka bir şey de, diller arasında ne kadar çok geçiş yaparsanız, kişiliğinizin farklı yönlerine o kadar sık ​​erişebilmenizdir!

Yabancı dil konuşanlar, yabancı bir dilde konuşurken genellikle dilin ilişkili kültürel kişiliğinin özelliklerini alırlar.

Bir kişinin konuştuğu dil ve o kişi için o dille ilişkili kültürel özellikler, bir kişinin o dili konuşurken daha fazla hangi kişilik özelliklerini yaydığını etkiler.

Örneğin, Çinli öğrenciler İngilizce konuşurken daha iddialı, dışa dönük, yardımsever ve yeni deneyimlere açıktır.

İspanyolca-İngilizce iki dil bilenler, İngilizce kişilik testi yaparken dışa dönüklük, uyumluluk ve vicdanlılık açısından daha yüksek puanlar alıyor.

Temel olarak, çok dilliliğin akıcılığı, hepimizin sahip olduğu kişiliğin akışkanlığını bile artırabilir.

Tarihteki Ünlü Poliglotlar

Tarihin önemli kişiliklerinden bazıları özünde çok dilli insanlardır!

Bununla ilgili en iyi örnek olarak, önceki yazımızda 6-8 dil bilen Fatih Sultan Mehmet’ten söz etmiştik.

Başka örnekler de var:

İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth’in on bir yaşına kadar altı dilde akıcı konuştuğu söyleniyordu. Bunlar; İngilizce, Yunanca, Latince, İspanyolca, Galce ve Fransızca.

Mühendislik dehası Nikola Tesla, on yaşındayken üç dili de kuşağının altında olan, dünyayı dolaşan birçok dilli biriydi.

Yazar JRR Tolkien pek çok antik ve modern dilde (İspanyolca dahil) akıcıydı ve kısa süre sonra bunları birleştirmeye ve Yüzüklerin Efendisi gibi edebi şaheserleri için kendi Elf dillerini yaratmaya başladı .

Film oyuncusu ve sanatçı Audrey Hepburn altı dili akıcı bir şekilde konuşuyordu: İngilizce, Felemenkçe, Fransızca, İspanyolca, Almanca ve İtalyanca.

Sonuç olarak: Polyglot nedir? 

Polyglot olmak en az beş veya altı dili akıcı ve kolay bir şekilde konuşmak demektir.

Ancak dil sayılarınn ötesine geçersek, çok dilli bir insanı “dil öğrenen” sıradan bir kişiden ayıran şey aşk, tutku ve dil öğrenmeye yönelik bilinçli niyettir.

Öyle ya da böyle, bir sürü öğrenme, dilsel zekanızı geliştirme yolculuğuna çıkarır.

1 Yorum

Bir Cevap YazınCevabı iptal et