Pedagojik formasyon alanlar veya alacaklar dikkat! Yeni karar geldi

Pedagojik formasyon geçtiğimiz haftalarda, kısa bir aranın ardından geri döndü. Milli Eğitim Bakanlığı bir süre önce Pedagojik Formasyon yerine tezsiz yüksek lisans seçeneğini aktif edip, öğretmen ataması için kaideyi bu şekilde sunacağını söylemişti. Fakat evdeki hesap çarşıya uymadı. Tezsiz yüksek lisans ilgi görmedi ve YÖK, pedagojik formasyon eğitimini yeniden getirmeye karar verdi. Bu kararın ardından YÖK tarafından formasyon ile ilgili yeni kararlar geliyor.

YÖK, yeniden getirdiği formasyon için yüz yüze eğitim veya uzaktan eğitim kurallarını belirtmemişti. Hal böyle olunca bir çok üniversite uzaktan eğitim ile formasyon için ilana çıkmıştı. Ancak bu durum yüz yüze eğitimin önemli olduğu bu günlerde tepki çekmişti. YÖK bugün bu konuda tedbir aldı.

Formasyon geri döndü! YÖK kararı verdi

YÜZDE 40’I UZAKTAN OLABİLİR

YÖK tarafından bugün bir yazı yayınlandı. Yayınlanan yazıya göre;

” pandemi koşulları ile sınırlı olmak kaydıyla üniversite senatolarının uygun görmesi halinde Pedagojik Sertifika Programı derslerinin Formasyon Eğitimi en fazla %40’ının (özel öğretim yöntemleri ve öğretmenlik uygulaması gibi uygulamalı dersler hariç) mevcut mevzuat çerçevesinde uzaktan öğretim yolu ile verilmesi uygun görüldü”

Yani bu şekilde formasyonda sadece yüzde 40 uzaktan eğitim olabilir. Geri kalan yüzde 60’lık dersler yüz yüze eğitim yolu ile yapılacak.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et