Parmakla gösterilen eğitim sistemi alarm veriyor: Lübnan neden bu halde?

Ortadoğu coğrafyasında en kritik konulardan biri eğitim. Toplumsal ve bilimsel bir çok sorununun yaşandığı bu zorlu coğrafyanın çıkışı eğitimde görülüyor. Bazı ülkeler bu konunun ciddiyetini kavrayabilirken, bazı ülkeler maalesef eğitim konusunda çağın gerisinde kalmakta ısrar ediyor. Lübnan uzun zamandır Ortadoğu’da parmak ile gösterilen bir eğitim sistemine sahipti. Bir zamanlar Ortadoğu’nun yıldızı olarak gösterilen Lübnan maalesef şimdilerde parlak günlerinden bir hayli uzakta.

Bir zamanlar dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip 10 ülkesinden biri olarak gösterilen Lübnan bu yıl eğitim konusunda tam anlamıyla kırmızı alarm veriyor. Bunun nedeni ise Koronavirüs pandemisi.

PANDEMİ SONRASI DÜZELMEDİ

1 buçuk yıl önce dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi Lübnan’da da okullar yüz yüze eğitime vermek zorunda kaldı. Covid-19 nedeniyle alınan bu kararın ardından neredeyse bir buçuk yıldır Lübnan’da eğitim durma noktasına geldi.

Bunun üzerine gelen ekonomik kriz ve enerji kıtlığının gelmesi ile birlikte Lübnan okulları kapattığı noktadan farklı bir noktada yüz yüze eğitime dönmeye hazırlanıyor.

Okullar 27 Eylül’de açılacak. Fakat açılma öncesinde öğrenciler büyük sıkıntı çekiyor. Gün itibari ile ekonomik kriz eğitimi de vurmuş durumda. Öğrenciler okul bulamıyor, bulabilse okula gidebilecek vasıta bulamıyorlar.

Son 2 yılda parası yüzde 90 oranında değer kaybeden Lübnan, bu durumun etkisini eğitimde de tamamen görmüş durumda. Bu nedenle bir zamanlar Ortadoğu’nun yıldızı olan Lübnan eski günlerine çok uzak..

Bir Cevap YazınCevabı iptal et