Pandemi kadar korkutucu: Hava kirliliği

Dünya 1 yılı aşkın süredir Koronavirüs kaynaklı Covid-19 pandemisi ve yarattığı korkunç sonuçları ile mücadele ediyor. 1 yılı aşkın süredir milyonlarca insan yaşamını yitirirken, bir o kadar da virüs ile tanışıp tedavi görenler söz konusu. Virüs özellikle akciğer ve solunum yollarında etkisini göstererek ağır hasarlar verebiliyor. Bu da insanları 1 yıldır tedbir almaya iten başlıca sebep.

Fakat son yüzyılın pandemi kadar korkutucu bir sorunu var: Hava kirliliği…

Hava kirliliği dönemi gerek global anlamda, gerek yerel anlamda sık sık gündeme gelse de üzerinde son yıllara kadar fazla durulmayan, bir çok ülkede hala birincil problemlerden biri olan bir konu. Konuya son dikkat çeken kurumm  ABD Tabipler Birliği yayını JAMA Journal oldu.

Araştırma için ABD’nin New York, Los Angeles, Chicago, Baltimore, St. Paul ve Winston-Salem kentlerinde yaşayan, yaşları 45 ve 84 arasındaki 7 binden fazla sağlıklı yetişkini 10 yıl boyunca izleyen bilim insanları sonuçları JAMA Journal’de duyurdu. Sonuçlar endişe verici.

hava kirlillği

GÜNEŞ IŞIĞI İLE BİRLEŞİNCE

Araştırmacılara göre hava kirliliğine yol açan bileşenlerin, güneş ışığı ile birleşmesi ile birlikte yer seviyesinde bulunan Ozon Gazı hastalıkların ortaya çıkmasına neden oluyor.

Amfizem, yani bir tür KOAH hastalığına yol açabilen bu etmenler akciğerleri kötü etkiliyor. Bu etki vücudun yeteri kadar oksijen alamamasına sebep olarak rahatsızlıklara kapı açıyor ve bu durum günde bir paket sigara içmek ile eşdeğer. Bu da hava kirliliğinin neticesini gözler önüne seriyor.

Araştırmayı yürüten ekipte bulunan Columbia Üniversitesi’nden Dr. Graham Barr,

“Hava kirliliğine maruz kalmanın amfizeme yakalanma riskini belirgin şekilde artırdığını gördük. Bu, günde 1 paket sigara içmeye eş değer bir risk oluşturuyor ve vücuda 3 yıl ilave yaşlanmaya eş değer bir zarar veriyor”

ifadeleri ile durumun vehametini gözler önüne seriyor.

Daha önce yine ABD’de yapılan araştırmalarda yer seviyesindeki ozon gazı yoğunlaşmasının KOAH’ı tetikleyebileceği ispatlanmıştı. Öte yandan yine sadece ABD’de hava kirliliğinden kaynaklı hastalıklar neticesinde yılda 107 bin kişinin öldüğü biliniyor.

Tüm dünyayı pandemi endişesi sarmışken, hava kirliliği sorunların göz ardı edilmesi uzun vadede daha büyük problemlere yol açabilir.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et