Özel yurt fiyatları ne kadar? 2021 Ankara-İstanbul ve İzmir başta özel yurt fiyatları açıklandı

Milyonlarca öğrenci bu yıl ilk kez üniversiteye başlayacak. Yüz yüze eğitime de dönülüyor olması ile geçen sene üniversite kazanıp henüz kampüs veya fakülte yüzü görmemiş öğrenciler de farklı il ve ilçelerdeki üniversitelere gidecek. Hal böyle olunca kalacak yer sorunu daha büyük bir problem oldu. Bu yıl ev kiralarının da bir hayli artması öğrencileri ev kiralamak yerine yurt arayışına itmiş durumda. Bu nedenle özel yurt fiyatları 2021 yılının en çok merak edilenleri arasında. Özel yurt fiyatları özellikle Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük illerimizde merak konusu. Ortalama yurt fiyatları da açıklanmış durumda.

YURT FİYATLARI NE KADAR?

Bu yıl yeniden yüz yüze eğitime geçilecek olması ile birlikte üniversite öğrencilerinin büyük kısmını kalacak yer endişesi sarmış durumda. Üniversite kayıtları bitmek üzere. Kayda giden öğrenciler ve velileri özel yurtlar için de sorgulamalar yapmaya başladı.

Aylık bazda baktığımızda bir çok ilimizde özel yurt fiyatları şu şekilde;

İstanbul, Ankara ve İzmir illerimizde ortalama olarak kız-erkek öğrenci yurtları aylık 800 TL ila 3000 TL arasında değişiyor. Bu noktada fiyatlar tek kişilik veya birden çok kişilik olması, odanın standart veya lüks olması, yurt imkanları, yemek imkanları gibi durumlara göre değişiyor.

KIZ ÖĞRENCİ YURDU ÜCRETLERİ

İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere bir çok ilimizde Kız Öğrenci Yurdu fiyatları artış gösterdi. Yurt fiyatları yurdun türüne göre değişim gösteriyor. Piyasada en ucuz yurtlar vakıflara ait yurtlar gibi görünüyor. Vakıfların kız öğrenci yurdu ücretleri 700 TL’den başlayıp, 1500 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Özel girişimlerin kız öğrenci yurdu fiyatları biraz daha pahalı. Fiyatlar 1000 TL’den başlayıp 2500 TL’ye kadar gidiyor. Duruma göre 800 TL’ye kadar inebilecek yurtlar da mevcut.

Apartlar ise 900-1800 TL arasında değişiyor.

ERKEK ÖĞRENCİ YURDU FİYATLARI

Erkek üniversite öğrencilerinin kalabileceği yurt fiyatları ise biraz daha ucuzlayabiliyor. Elbette yerine ve pazarlığa göre değişebilen bu fiyatlar vakıf yurtları için 700 TL- 1500 TL arasında iken, özel yurtlar 900 TL ila 2000 TL arasında değişim gösterebiliyor. Apartlarda ise 800 TL- 1900 TL arası değişen fiyatlar hakim.

Söz konusu fiyatlar yerin özellikleri, yurt imkanları, yemek imkanları, yurdun üniversiteye uzaklığı gibi çeşitli etmenlere göre değişebiliyor.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et