Özel okul öğretmenleri tepkili! | Öğretmenlik Meslek Kanunu

Öğretmenlik Meslek Kanunu yıllardır çok istenen bir kanundu. Öğretmenlik gibi kutsal bir mesleğin tanımı, görevleri ve hakları ile ilgili düzenleyici maddelerin bulunmaması kanayan bir yaraydı. Bu yaranın kapanacağına ve Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkacağına dair müjde önceki gün yapılan 20. MEB Şurası ile netleşti. MEB şurası sonrası bir çok öğretmen sevindi. Fakat özel okul öğretmenleri endişeli.

Öte yandan Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili ilk içeriklerde özel okul öğretmenlerinin durumu muallak. Özel okulda çalışan ve iş yükleri düşündüğünde kamudaki okullardan çok daha zorlu şartlar altında bulunan öğretmenler, meslek kanunu içerisinde yer almak ve böylece haklarını korumak istiyorlar.

İşletme mi? Okul mu?

Özel okulda çalışan öğretmenler çalıştıkları yerlerin statüsü noktasında da büyük arada kalmışlıklar yaşıyorlar. Özel okullar zaman zaman bir eğitim yuvasından çok işletme gibi yönetiliyor. Haliyle öğretmen meslek tanımı burada pek geçerli olamıyor. Bu şartlarda ezilen özel okul öğretmenleri bir çok haktan ve ücretten yoksun olduğu gibi, mesleklerinin getirdiği saygınlığı bu okullarda yaşayamıyorlar.

Twitter’da kampanya

Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkacak. Fakat özel okul öğretmenleri bu sefer kesinlikle geri planda kalmak istemiyorlar. Üst mercilerin dikkatini çekmek isteyen öğretmenler 2 Aralık’ta yüz binlerce katılım ile Twitter’da seslerini duyurmak için harekete geçti.

Özel Okul Öğretmenleri

Bir Cevap YazınCevabı iptal et