Özel okul öğretmeni uzman öğretmen olabilir mi? Açıklandı

Öğretmenlik Meslek Kanunu önceki gün çıktı. Yepyeni bir kanuna kavuşan ve bunun sevincini yaşayan eğitimcilerin kafalarında bir çok soru işareti var. Bunların en büyüğünü özel okul öğretmenleri yaşıyor. Kanunda yer bulamadıkları için büyük hayal kırıklığı yaşayan bu öğretmenler, uzman öğretmenlik kavramına dair soru işareti barındırıyor. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer bugün yaptığı açıklamalarda özel okul öğretmeni uzman öğretmen olabilir mi? sorusuna yanıt verdi.

Atamalarda kendine yer bulamamış veya bulsa dahi iyi bir okulun teklifi ile özel okulda emek veren öğretmenler bir hayli tepkili. Kanun içerisinde özel okullarda çalışanlar yer bulamadı. Fakat Milli Eğitim Bakanı Özer özel okul öğretmeni uzman öğretmen olabilecek mi? sorusunun yanıtını müjdeli biçimde verdi.

Özel okul öğretmeni uzman öğretmen

10 YILI TAMAMLAYAN OLABİLİR

Uzman öğretmenlik için ilk olarak 180 saatlik eğitim, ardından sınav yapılacak. Bu sınavların tarihleri henüz belirsiz olsa da yakın zamanda bakanlığın çalışmaları ile sürecin başlaması bekleniyor. Diğer yandan en çok merak edilen konuların başında gelen bir soru işareti daha yanıtlandı.

Milli Eğitim Bakanı Özer’in açıklamalarına göre 10 yılını tamamlayan özel okul öğretmenlerinin de uzman öğretmen sınavına girebileceğini belirtti.

Bu durumda özel okul öğretmenlerine sertifika verilecek. Fakat elbette kamuda olmadıkları için 1000 TL maaş zammı ve ekstra özlük hakkı gibi bir durum söz konusu olmayacak.

Özel okulda uzman öğretmen olan kişiler kamuya geçerse bu tür haklardan yararlanabilecek.

Konu ile ilgili Bakan Özer’in tam açıklaması şu şekilde;

Bu kanun, tüm öğretmenlerimizi kapsıyor. Özel okullarda 10 yılını tamamlamış öğretmenlerimiz de uzmanlık sınavlarına katılabilir, sertifikasını alabilir. Ancak, özel okuldaki öğretmen kamuya geçerse özlük haklarında yararlanabilir.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et