Özel eğitimde ek ders ücretleri %25 artacak mı?

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel eğitim sınıflarında eğitim veren bir çok öğretmen bulunuyor. Müzik ve beden eğitimi alanında ders veren öğretmenlerin en büyük sorunu ise ek ders ücretleri. Uzun zamandır yüzde 25 oranında artış bekleyen bu kişiler özel eğitimde ek ders ücretleri ile ilgili yazı bekliyordu. Beklenen yazı geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı, kendilerine gelen özel eğitimdeki ek ders ücretleri %25 artacak mı? sorusu ile ilgili bir görüş yazısı yayınladı.

17 Aralık 2021’de sorulan soruya yanıt veren MEB şu ifadeleri kullandı;

“Bilindiği üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 176’ncı maddesinde; ek ders ücretlerinin, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel eğitim sınıfı öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere % 25 fazlasıyla ödeneceği hüküm altına alınmıştır.

Görüleceği gibi hükümde, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim-öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmenlerin özel eğitime muhtaç öğrencilere yönelik olarak yerine getirdikleri eğitim faaliyetlerine bağlı olarak ödenecek olan ek ders ücretlerinin %25 fazlasıyla ödenmesinde, öğretmenlerin alanları itibarıyla herhangi bir sınırlama getirilmemiştir.

Bu çerçevede; özel eğitime muhtaç öğrencilere yönelik açılan özel eğitim sınıflarında ders okutan öğretmenlerin, bu kapsamda okuttukları derslere bağlı olarak yararlandırılacakları ek ders ücretinin %25 fazlasıyla ödenmesi gerektiği değerlendirilmektedir.”

Özel eğitimde ek ders ücretleri

MEB ÖDENMELİ DİYOR

Özel Eğitimdeki bu öğretmenlere yüzde 25 fazla ek ders ödenmesi ile ilgili daha önce hüküm verilmiş durumda. Yani bu kişilere fazla para yatmasının yönünde engel yok.

Bu sayede bu öğretmenlere ek ders ücretinin fazla ödenmesinin önünde bir beis kalmadı.

EK DERS TABLOSU YAYINLANDI

Özel eğitimde ek ders ücreti ile ilgili çok önemli bir gelişme daha yaşandı. 25 Ocak 2022 itibari ile özel eğitimde ek ders ücretleri yayınlandı.

MEB tarafından yayınlanan tabloda;

Bir Cevap YazınCevabı iptal et