Özel Eğitim – ABD’de Özel Eğitime Kayıtlar Artıyor

Özel Eğitim – Yeni federal verilere göre, ülkedeki devlet okullarındaki engelli öğrencilerin sayısı artıyor.

2020-2021 akademik yılında Individuals with Disabilities Education Act  (IDEA – Engelli Bireyler Eğitim Yasası) kapsamında hizmet verilen 3 ila 21 yaş arası 7,2 milyon öğrenci vardı ve tüm öğrencilerin %15’ini oluşturuyordu.

Rakamlar, ABD Eğitim Bakanlığı’nın Ulusal Eğitim İstatistikleri Merkezi tarafından yayınlanan ve Amerika’daki eğitimle ilgili en son verileri ayrıntılandıran yıllık bir rapor olan Eğitim Durumu’ ndan (Condition of Education) alınmıştır. Kaynak

Bu, 2009-2010 eğitim yılından itibaren IDEA kapsamında devlet okulu öğrencilerinin %13’ünü temsil eden 6,5 milyon çocuğa hizmet vermek demekti.

2020-2021 öğretim yılında engelli olanlar arasında en yaygın tanı, IDEA kapsamında hizmet verilen öğrencilerin üçte birini etkileyen özel öğrenme güçlüğü idi ve bunu konuşma veya dil bozukluğu ve “diğer sağlık bozuklukları” olarak bilinen bir sınıflandırma izledi.

Engelli öğrencilerin %12’sini otistik çocuklar oluştururken, %7’sinde gelişimsel gecikme, %6’sında zihinsel engellilik ve %2’sinde birden fazla engel olduğu görüldü.

Engelli öğrencilerin ve ailelerinin haklarını savunan ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Council of Parent Attorneys and Advocates (COPAA) CEO’su Denise Stile Marshall, en fazla büyümenin otizmden kaynaklandığını söyledi. Bunu, spektrumdaki çocukların erken tanımlanmasındaki gelişmelere ve “Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders” (Zihinsel Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı) nda 2013 güncellemesinde gelen durumu teşhis etme kriterlerindeki değişikliklere bağladı.

Ayrıca Marshall, okulların son on yılda çocuk bulgusu olarak bilinen veya engelli öğrencileri belirleme sürecine daha fazla odaklandığını söyledi.

Marshall, “Öğrencilerin ihtiyaç duyduğu eğitim desteklerini ve hizmetleri sağlamak için nitelikli okul ekiplerine ihtiyacımız var ve okulların daha fazla kaynağa ihtiyacı var, çünkü finansman bu büyümeye ayak uyduramıyor” dedi. “Maalesef, bildiğinizden eminim, tanınmak her zaman kaliteli programlarla sonuçlanmaz.”

COVID-19 pandemisi, devlet okullarındaki engelli öğrenci sayısını değiştirmiş gibi görünse de rapor, 2020-2021’de bu nüfus arasında bir önceki yıla göre %1’lik bir düşüş olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda, genel devlet okullarına kayıt da %3 azalmış gözüküyor.

Kaynak: https://www.disabilityscoop.com/2022/06/24/across-us-special-education-enrollment-on-the-rise/29920/

Bir Cevap YazınCevabı iptal et