Önümüzdeki yıl yüz yüze eğitim nasıl olacak? Plan açıklandı

2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı büyük aksilikler yaşanmazsa Eylül ayında başlayacak. Bu yılın eğitimde büyük kayıplar ile geçmesi Milli Eğitim Bakanlığı’nı bir sonraki yıl için harekete geçirdi. Temmuz ayında okulların kapanacak olması nedeniyle kısa sürecek bir tatilin ardından eğitim hayatının normale dönüşü için tüm planlamalar yapılmış durumda. Amaç yüz yüze eğitimin daha çok uygulanması. Planların uygulanabilmesinin ön koşulu ise aşılamanın yapılması.

Eylül ayına kadar 120 milyon doz aşının gelmesi ve nüfusun yüzde 70’inin aşılanması ile birlikte eğitim hayatında da normale dönüş daha hızlı olacak. MEB elbette EBA ve EBA TV üzerinden bazı derslerde eğitimin uzaktan sağlanması planlarını yapmış durumda. Fakat eğitimde artık normale dönüş için yüz yüze eğitimin arttırılması planlanıyor.

5 GÜN HEDEFLENİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılına dair ilk planı haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapmak. 5 günlük bu sürece telafi eğitimlerinin de dahil edilmesi planlanıyor.

Eğer aşılamada bir sorun yaşanırsa yüz yüze eğitim sadece 2 gün ile sınırlı kalacak. Konu ile ilgili açıklamasında Ziya Selçuk;

“Aşı ile beraber önümüzdeki aylarda bir rahatlama geldiğinde okulumuzu gerekirse eylülün ilk haftası 5 gün açmak istiyoruz. Koşulların ne getireceğini bilemediğimiz için hesabımızı yaza göre de kışa göre de yapıyoruz. Koşullar başka şekilde gelişirse ona da hazırlığımız var” dedi.

Ulusal Destekleme Programı ile tüm çocukların eğitim açığının kapanacağını ve bunun 1.5 yıl sürecek bir program olduğu vurgusunu yapan Bakan Selçuk, önümüzdeki yıl daha efektif bir program izleneceğinin altını çizdi.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et