Online eğitim tekrar başlar mı? Vaka sayıları endişe veriyor

Ülkemizde ilköğretim, lise veya üniversite demeden tüm eğitim kademelerinde yüz yüze eğitim başlamış durumda. Üniversiteler, liseler ve ilköğretim okulları öğrencilerle dolu. İstisnalar hariç neredeyse tüm eğitim yüz yüze veriliyor. Online eğitim bir süredir adı dahi anılmayan bir seçenek. Fakat önceki gün vaka sayısının 30 bini geçmesi ile birlikte kafalarda bir kez daha online eğitim tekrar başlar mı? sorusu oluşmuş durumda.

Online eğitim son bir buçuk yıla damga vurmuş konular arasında yer alıyor. Özellikle geçtiğimiz yıl eğitimde online çözümler revaçtaydı. Fakat bu yıl için Milli Eğitim Bakanlığı yüz yüze eğitimin önemine daha çok vurgu yapmaya başladı. YÖK de aynı fikirde ve üniversiteler de bir çok derste yüz yüze eğitim veriyor.

Madalyonun diğer tarafından vaka sayıları durdurulamıyor. Son olarak 30 bin barajı da açıldı. Hal böyle olunca gözler bir kez daha eğitim camiasına döndü.

ONLİNE EĞİTİME GEÇİLİR Mİ?

Vaka sayılarının 30 bine ulaşmasının yanında, Sağlık Bakanı Koca’nın ifadelerine göre an itibari ile vaka sayılarının yüzde ellisini 30 yaş altı vatandaşlar oluşturuyor.

Tablonun bu şekilde olması online eğitim ihtimallerini bir kez daha gündeme getirdi. Fakat bu konuda gerek Milli Eğitim Bakanlığı, gerekse de YÖK ‘önce yüz yüze eğitimin devamı’ ilkesini belirlemiş durumda.

Bunun son derece anlaşılır bir sebebi var. Son 2 yılda görüldü ki, online eğitim her ne kadar başarılı ve gelişmiş imkanlarla yürütülse de yüz yüze eğitimin yerini tutmuyor ve telafi gerektiren durumlar ortaya çıkıyor. Elbette işin ekonomik boyutu da bir başka etmen.

Bir süre daha yüz yüze eğitim zorlanacak gibi görünüyor. Fakat bir çok vatandaşımız bir yerde mecburen online eğitime dönüleceği konusunda hemfikir.

Önümüzdeki günler neler getirecek kestirmek güç. Fakat devletimizin ısrarla vurguladığı üzere 2 doz aşıyı olmak ve aşının getireceği sağlıklı yaşama dönmek elimizdeki tek ve son çare gibi görünüyor. Sağlık Bakanlığı bu noktada vatandaşlara tüm kolaylığı sunmaya devam ediyor.

Yine de vaka sayıları bu şekilde devam ederse yeni tedbirlerin gelebileceği de kulislerde konuşulan bir başka seçenek.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et