Okulların açılması için ‘hızlı test’ önerisi

Okullar için geri sayım başladı. 17 Mayıs 2021 Pazartesi gününden itibaren uzaktan eğitim yeniden başlayacak. Fakat okulların fiziki olarak açılması için kabine kararı beklenecek. Kademeli olarak gelecek açılma sürecinde 8 ve 12.sınıflar açılsa bile diğer sınıfların durumuna ‘şüpheli’ gözüyle bakılıyor. Hal böyle olunca yeni planlar ve olasılıklar düşünülüyor. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, okulların açılması için bir formül sundu.

Levent Akın

HIZLI TEST ÖNERİSİ

Okullarda yayılımın her zaman yüksek olabildiğini söyleyen Levent Akın, bir çok öğrencinin okulda virüs kapıp evine taşıdığına dikkat çekti. Bu durumun ortaya çıkmaması için iki öneri sıralayan Akın; bunlardan birinin hızlı test kitleri ile okuldaki öğrenci ve öğretmen başta herkesin hızlı şekilde ve sürekli teste tabi tutulması, ikinci önerisi ise virüslü öğrencinin bulunduğu okulun bir süre kapatılması.

Okulların açılmasının bu gidişat ile ancak Mayıs sonuna mümkün olabileceğini söyleyen Akın;

“Gidiş o şekilde oluyor; ama tüm okullar, sınıflar değil; okulların küçük sınıfları 1’inci ve 2’nci sınıflar gibi sınıfların açılması ki özellikle öğrencilerin okul disiplini kazanması açısından çok önemli bu. Bunu yaparken de okullarda yeni vaka tespiti ile ilgili hızlı testler kullanılabilir. Hızlı antijen testleri var. Bunlardan güzel olanlar ya da yetersiz olanlar var. Özellikle seçilmiş antijen testleri vasıtasıyla çocuklara testler yapılabilir. Bunları haftada bir hiç olmazsa yaparak, okullardaki yeni vaka durumuna göre, okulun tehdit altında olup olmadığını daha kolay ortaya koyabiliriz. Düzenli antijen testleri yapılarak okulların sürdürülmesini sağlayabiliriz”

AŞI TAVSİYESİ

Aşılamanın daha hızlı olması ve insanların bir an önce aşılanması gerektiği vurgusunu da yapan Akın;

“Bunların sayısı kabaca 20 milyon, diyelim. 20 milyon düştüğünüz takdirde geri kalan yaklaşık olarak 65 milyon kişi var. Bunu, 65 milyonu erişkin kişi olarak düşünün. Tüm toplumun yüzde 70’i, diye bakarsak bu da yaklaşık olarak 55-60 milyon yapıyor. 65-70 milyon insanı biz 2 doz aşıladıktan sonra Türkiye, çok rahata erer. Bunun zamanı aşı stokları, tedariki, uygulamalarıyla ve toplumunda kurallara uyumu ile ilgilidir. Şu anda yaz döneminde biraz daha açık alanlar olduğu için hastalığın bulaşma olasılığı, günlük yaşamda düğünler ya da toplu etkinlikleri kastetmiyorum, açık alanda yaşam biraz daha fazla olduğu için hastalıkta gerileme olacaktır. Bu arada aşı müdahalesi ile de biz eylül-ekim aylarına da daha rahat girebiliriz. Yeter ki insanlar aşılarını olsunlar. Zamanı geldiğinde vakit kaybetmesinler.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et