Okulların açılma tarihi kesinleşti: Okullarda hangi kurallar geçerli olacak? Kaç gün eğitim olacak?

Ve beklenen tarih açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı bugün duyurduğu karar ile 81 ilde ilk ve orta dereceli tüm okulların 6 Eylül 2021 tarihinde açılmasına karar verdi. Uzun süren uzaktan eğitim sürecinin ardından nihayet okullar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 6 Eylül’de yüz yüze eğitim sürecine dönüyor. Öte yandan okullarda geçerli olacak kurallar da belli oldu. Öğrenci ve velilerin aklına gelen ilk soru okulların haftada kaç gün açık olacağı sorusunun yanıtı. Bu konuda tüm detaylar yayınlandı.

Okulların açılış tarihi 6 Eylül 2021 olacak. 1 hafta öncesinde ise bu yıl okula ilk kez başlayacak öğrenciler adaptasyon sürecine girecekler. Bu nedenle okullar Ağustos sonunda kapılarını açmaya başlayacak.

HANGİ KURALLAR GEÇERLİ OLACAK?

Okullarda elbette ilk dikkat edilecek maske, mesafe ve temizlik kuralı olacak. Maske konusu özellikle Milli Eğitim Bakanlığı‘nın üzerine titrediği bir konu. MEB konu ile ilgili yazısında;

“2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında okulların eğitim ve öğretime hazır hale getirilmesi ve salgın ile etkin mücadelenin devam etmesi kapsamında okul ve kurum binalarının girişlerinde öğrencilerin, öğretmenlerin ve tüm çalışanların maske ihtiyaçlarını gidermek amacıyla dizayn edilmiş, içinde günlük maskelerin bulunacağı, her öğrencinin ve okul çalışanlarının ihtiyaç halinde maskesini alıp değiştirebileceği, kirli ve temiz maskenin ayrı ayrı konulacağı kumbara, bölme veya kutuların hazırlanarak hizmete sunulması hususunda gereğini rica ederim.” ifadelerini kullandı.

OKULLAR HAFTADA KAÇ GÜN AÇIK OLACAK?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in bugün yaptığı açıklamalara göre geçen yıl yüz yüze eğitim süreçlerinde uygulanan seyrek eğitim dönemi bitiyor.

Yani okullar haftada 5 gün açık olacaklar. Tüm derslerin bir kez daha yüz yüze eğitim şeklinde verilmesi, okulların eski düzene dönmesi için gereken çalışmaların yapıldı açıklanmış durumda.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et