Okullarda yüz yüze eğitim böyle başlayacak

Milyonlarca öğrenci ve öğretmen, Koronavirüs kaynaklı Covid-19 pandemisi nedeniyle 2 yıldır eğitim sürecinde zorlu günler yaşıyor. Öğrenci ve öğretmenler ilk olarak geçtiğimiz Mart ayında uzaktan eğitime geçti. Uzaktan eğitim ile geçen bir bahar mevsiminin ardından okullar geçtiğimiz sonbaharda açılmaya başladı. Kademeli ve seyretilmiş olarak başlayan eğitim 23 Kasım’da 30 binlere ulaşan vaka sayıları nedeniyle bir kez daha sekteye uğradı.

23 Kasım-22 Ocak arasında uzaktan eğitime devam eden okullar sömestr tatiline girdi. Sömestr sonrası okulların nasıl açılacağına dair detaylar önceki gün yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, okullarda yüz yüze eğitim için iki önemli tarih verdi. Bunlar;

15 Şubat’ta köy okullarının açılması
1 Mart’ta şehirdeki okulların açılması şeklinde oldu.

Bu iki tarihin detayları bugün Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından duyuruldu. Bakan Selçuk, okulların açılması ve öğretmenlere aşı programı ile ilgili detayları verdi.

KADEMELİ AÇILMA BAŞLIYOR

Bakan Selçuk’un açıklamalarına göre, okullar 15 Şubat’ta köydekiler, 1 Mart’ta şehirdekiler için seyretilmiş modelde başlıyor. Tüm ilköğretim seviyeleri okula dönecek. 8 ve 12. Sınıflar da ilk dönecekler arasında. Kalan sınıflar vaka sayılarına ve pandemi durumuna göre zaman içerisinde açılacak.

Okullar haftada 2 gün açık olacak. Bu süreçte öğrencilere normal derslerin yanı sıra eğitim kayıplarını gidermek için farklı programlar da uygulanacak.

Okullara gitmek zorunlu olmayacak. İstemeyen veli çocuğunu okula göndermemekte özgür olacak.

ÖĞRETMENLER AŞILANACAK

Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan aşı takviminde öğretmenler ve okul personelleri öne çekilecek. Bu kesimlerin Şubat ayı içinde aşı olması bekleniyor.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et