Okullarda yeni ders: İklim değişikliği!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ‘yeşil kalkınma’ hamlesinin eğitim kısmının altı dolduruluyor. Okullarda yeni ders olarak ‘Çevre Eğitimi’ müfredatı hazır. ‘Çevre Eğitimi’ dersinin içeriği oluşturulmaya başlandı. Bakan Mahmut Özer; “Milli Eğitim Bakanlığı olarak, Türkiye’nin iklim değişikliği mücadelesinde genç nesillerimizin daha bilinçlenmesi için müfredatta da önemli bir değişikliğe gittik” dedi.

Çevre konusunda eğitimler okullarda 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı’ndan itibaren gösterilmeye başlanacak. Bakan Özer, yaptığı yazılı açıklamada, öğrencilerin çevre konusunda daha da bilinçlendirilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

Bu konuda Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan’ın ‘Sıfır Atık’ projesini emsal gösteren Özer, çevre konusunda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile koordineli çalıştıklarını da ifade etti.

Okullarda yeni ders

GENÇ NESİLLER BİLİNÇLENECEK

Okullarda yeni ders için verilecek eğitimlerin muhtevasına değinen Bakan Özer “Türkiye’nin Paris Anlaşması’na taraf olmasıyla iklim değişikliği ile mücadele için çalışmalar her alanda hız kazandı. Milli Eğitim Bakanlığı olarak Türkiye’nin iklim değişikliği mücadelesinde genç nesillerimizin daha bilinçlenmesi için müfredatta da önemli bir değişikliğe gittik. Talim ve Terbiye Kurulu toplantısında alınan kararla, 2015’ten bu yana 7. veya 8. sınıflarda haftada 2 saat seçmeli olarak okutulan ‘çevre eğitimi’ dersi, 2022-2023 eğitim-öğretim yılından itibaren okutulmak üzere 6. ve 7. sınıflarda 1 saat, 8. sınıflarda ise 1 ya da 2 saat yine seçmeli olarak ‘çevre eğitimi ve iklim değişikliği’ adı altında uygulanacak. Bu kapsamda, geleceğe yapılan uzun vadeli bir yatırım olarak çevre ve iklim değişikliği eğitimi, müfredatta daha geniş yer bulacak.” dedi.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et