Okullarda yazılı olacak mı? Yazılı sınavlara katılım zorunlu mu olacak?

6 Eylül’de açılan okullar tüm hızıyla sürüyor. Milli Eğitim Bakanlığı yoğun bir çaba ile pandemiye rağmen okulları açık tutmaya uğraşıyor. Öte yandan 1.5 yıl sonra okula adapte olmaya çalışan ilköğretim ve lise öğrencilerini önümüzdeki haftalarda yeni bir heyecan saracak. Adı ise yazılı olarak da bilinen sınavlar. Okullarda yazılı olacak mı? sorusu uzun zamandır okul rutininden uzak kalanların merak konusu. Okullarda sınav olacak mı? Bu sınavlara katılım zorunlu mu olacak? Merak ediliyor.

Geçtiğimiz yıl iptal olan yüz yüze eğitim süreci, uzun süre ‘uzaktan eğitim’ olarak devam etti. Uzaktan eğitimde ilk dönem sınav yapıldı. Fakat tekrar kapanan okullar yüzünden geçtiğimiz yıl büyük bir değişim yaşandı ve ikinci dönemde isteyen öğrencilerin birinci dönem notları karnelerine yansıtıldı. Bu zorlu dönemde Milli Eğitim Bakanlığı sınavları yine de yapmaya çalıştı. Hal böyle olunca bu yıl için de okullarda yazılı olacak mı? sorusu gündeme geldi.

OKULLARDA SINAV OLACAK MI?

Milli Eğitim Bakanlığı şu an için yüz yüze eğitimin devam için elinden geleni yapıyor. Son olarak açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de bu vurguyu yaptı. Eğer büyük bir değişim olmazsa okullarda ilk dönem sınavları, yani yazılıları uygulanmaya devam edecek.

Sadece ilköğretim 1-2 ve 3.sınıfların yüz yüze sınava katılması beklenmiyor. MEB, ilkokul 1-2 ve 3. sınıf öğrencilere yazılı yerine etkinlik notu, performans ödevi gibi alternatifler sunulmasını istiyor.

Bu şekilde ilk sınavların Kasım ayındaki aradan önce, ikinci sınavların da Ocak’tan önce yapılması planlanıyor.

SINAVLARA KATILIM ZORUNLU MU OLACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl için şimdiye kadar yüz yüze eğitimi zorunlu tuttu. Fakat kronik rahatsızlığı veya mazereti yüzünden yüz yüze eğitime katılım göstermeyen öğrenciler için resmi açıklama yapılmış durumda değil. Kronik rahatsızlık veya mazereti olmayan kişiler yüz yüze sınavlara katılım gösterecek. Fakat olanlar için ayrıca açıklama gelebilir. Şimdilik bu kişilerin ayrı bir şekilde yüz yüze sınava girmesi bekleniyor.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et