Okullarda sınavlar yüz yüze mi? Uzaktan mı? Karar verildi

Milli Eğitim Bakanlığı 6 Eylül’de açtığı okulları yüz yüze eğitimde, devamlılık arz edecek şekilde sürdürmeye gayret ediyor. Öte yandan 30 binden aşağı düşmeyen vaka sayılarına 200’den fazla vefat sayısı eklenince oklar ister istemez okullara dönüyor. Bir çok kişi okulların kapanabileceği ihtimali üzerinde dürüyor. Vatandaşlar olası bir kapanmaya karşı okullarda sınavlar konusunda endişe duyuyor. Öğrenci, veli ve öğretmenler sınavlar yüz yüze mi? Uzaktan mı? sorusuna yanıt arıyor.

Bu yıl bilindiği üzere okullar yüz yüze eğitime tamamen geçti. Devam zorunluluğu da aranıyor. Toplam devamsızlık hakkı 30 gün. Covid nedeniyle yapılan devamsızlık bu kapsama girmiyor. Öğrenciler mazeretsiz 10 gün devamsızlık yapabilir. 20 günlük kısım için geçerli mazeret veya rapor gerekiyor.

Diğer yandan sınavlar da giderek yaklaşıyor. Kasım’daki ara tatil öncesi bir çok kişi sınavlara hazırlanmaya başladı. Sınavların nasıl yapılacağına dair net yazı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlandı.

SINAVLAR YÜZ YÜZE Mİ? ONLİNE MI?

Birinci ara tatil tam Kasım ayı ortasında başlayacak. Ara tatil öncesi sınavların Ekim sonundan itibaren okullarda yapılmaya başlanması bekleniyor.

MEB’ten gelen açıklamaya göre okullarda sınavlar online bir şekilde yapılacak. Bir kaç durum hariç tüm öğrencilerin sınavlara yüz yüze katılması isteniyor.

Sadece kronik rahatsızlığı bulunan öğrencilerin yüz yüze sınava katılma zorunluluğu bulunmuyor. Kronik rahatsızlığı olanların halihazırda okullara devam zorunluluğu da bulunmuyor.

SINIFTA KALMA OLACAK MI?

Yine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, bu yıl okullarda sınıfta kalma da olacak. Son 2 yıldır pandemi nedeniyle bu yönde bir karar uygulanmamıştı. Fakat bu yıl bakanlık okulların her zamanki seyrinde gitmesi noktasında kararlı görünüyor.

 

Bir Cevap YazınCevabı iptal et