Okullarda PCR testi dönemi başlıyor: Nasıl yapılacak?

6 Eylül’de açılan okullar aradan geçen 10 güne rağmen salgının yeniden yükselişe geçmesi nedeniyle gündemde. Okullara ilişkin yeni tedbir kararları art arda geliyor. Bunlardan biri de okullarda PCR testi olacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, okullarda PCR testi yapılması için Bilim Kurulu toplantısının ardından karar çıktı.

Okullarda PCR testi ilk olarak belirli pilot okullarda başlayacak. Velilerin korkularına açıklık getiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, okullarda PCR testi ile ilgili ilk detayları verdi.

VELİ İZNİ OLACAK

Bakan Koca, öncelikle hiç bir çocuğa veli izni olmadan hiç bir işlem yapılmayacağını garanti etti. Bilim Kurulu sonrası konuşan Bakan Koca;

“Öğrencilerimize tarama amaçlı yapılacak testlerde velilerimizin izni olmadan hiçbir işlem tesis edilmeyecektir. Velilerimiz onay formunda öğrenciden test için numune alınmasına izin vermeleri halinde sadece boğazdan örnek alınarak tarama işlemi yapılacaktır” dedi.

BURUNDAN ÖRNEK OLMAYACAK

Bakan Koca’nın açıklaması sonrası konuşan Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü ise şu ifadeleri kullandı;

“Uygulamanın amacı günlük olarak okullarda salgının artışını tespit etmek. Bu zaten pilot olarak seçilen okullarda olacak. Bu okullarda da veli iznine göre öğrenciler test edilecek. PCR testleri tükürükten alınacak örneklerle yapılacak. Yani burundan örnek alınmayacak. Pek çok Avrupa ülkesindeda de tükürük testi yapılıyor. Öğrencilere herhangi bir zararı olmuyor.”

 

Bir Cevap YazınCevabı iptal et