Okullarda Metaverse nasıl uygulanacak? Hazırlıklar başladı

Türkiye devlet düzeyinde Metaverse konusuna bir hayli eğiliyor. Dünya’nın geleceği olarak lanse edilen Metaverse için eğitim alanında da büyük bir atılım yapılacak. Okullarda metaverse altyapısı hazırlanıyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı Metaverse için hazırlık yapıyor. Amaç eğitimde sanal gerçeklikten tamamen faydalanmak. Bu konuda MEB’in beraber çalışacağı Web3 Teknolojileri Derneği Başkanı Buğra Ayan, eğitimde yepyeni bir dönemin başladığını söylüyor. Okullarda Metaverse bu değişimin temelinde olacak.

Okullarda Metaverse

Ders içeriklerinin Metaverse ile zenginleşeceğinden bahseden Ayan;

“Eğitim içeriklerinin zenginleşmesi noktasında önemli değişimler olabilir. Örneğin EBA sisteminde öğrenciler soru çözdükçe elde ettiği puanlar metaverse evreninde NFT’den (dijital sanat eserleri) oluşan çeşitli hediyelere dönüşebilir. Oyunlaştırmanın çok güçlü bir şekilde var olacağı bu süreçte öğrenci dijital varlıklarını artırmak için eğitim portalı üzerinde çok daha fazla vakit geçirmek isteyebilir. Benzer öğretmenlerin içerik üretimleri artabilir ve zenginleşebilir” ifadelerini kullandı.

MOTİVASYONU ARTTIRACAK

Konu ile ilgili açıklamalarına devam eden Buğra Ayan, Metaverse ile eğitimin öğrencilere kazandıracaklarını açıklarken;

“Öğrenciler, sanal gerçeklikle farklı ortamlara erişme imkanına sahip olacaklar. Yani tarih dersinde zamanda yolculuk, coğrafya dersinde farklı bir mekanı gözlemleme gibi senaryolar. Fakat bu aslında metaverse değil sanal gerçeklik. İkisi arasındaki en temel fark öğrencinin dijital varlığının mülkiyetine sahip olması. Eğer öğrenci dijital varlığının mülkiyetine sahip olursa artık daha güçlü bir motivasyonla bu süreçlerin parçası olabilecektir.” ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki günlerde bu alanda daha çok gelişmeye şahit olacağız.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et