Okullarda ilk ara tatil ne zaman olacak? Ara tatilde kapanma gelir mi?

Okullarda yüz yüze eğitim hız kesmeden devam ediyor. Milyonlarca öğrenci ve öğretmen ile süreç hız kesmeden yaşanıyor. Eğitim 1.5 yıllık sektenin ardından pandemi koşulları gözetilerek kesintisiz biçimde sürdürülmeye çalışılıyor. Yakın zamanda uygulanmasına başlanacak olan ara tatil zamanına kadar okullarda bir çok konu ve ünite bitirilmeye çalışılıyor. Öte yandan öğretmenler ve öğrenciler zaman zaman okullarda ilk ara tatil için bekleyişe başladı. İlk ara tatil ne zaman? sorusuna yanıt Milli Eğitim Bakanlığı‘nın 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı takviminden gelmiş durumda.

Ara tatil uygulaması geçtiğimiz yıllarda başladı. Ara tatil, çocukların okul döneminde derslere daha iyi konsantre olması ve ara sıra dinlenme imkanı bulabilmesi adına getirilmişti. Uygulanabildiği sürelerde çok başarılı olan bu uygulama yeterince test fırsatı bulamadı. Çünkü dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs nedeniyle uygulamanın başlamasından kısa bir süre sonra okullar uzaktan eğitime döndü ve bir buçuk yıl uzaktan eğitimde kaldı.

Bu yıl bu uygulamanın tüm sene içerisinde uygulanması bekleniyor. Yeni bir kapanma olmazsa ara tatil uygulanacak ve bu nedenle okul ahalisi ilk ara tatil ne zaman? sorusuna yanıt arıyor.

OKULLARDA İLK ARA TATİL NE ZAMAN?

2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı ilköğretim ve lise okul türlerinin tamamında ilk ara tatil 14 Kasım 2021 tarihinde olacak. Öncesindeki haftasonu ile birlikte okullar 12 Kasım Cuma akşamı tatile girecek. Okula dönüş ise 22 Kasım Pazartesi olacak.

Ara tatil sonrası dönem devam edecek. Dönemin bitişi yarı yıl tatili ile olacak. Sömestr adını verdiğimiz bu tatil 24 Ocak’ta başlayacak.

ARA TATİLDE KAPANMA OLACAK MI?

Bir çok kişi okulların kapanma ihtimalinden endişeli. Vakaların artması, çocuklarda vaka sayılarının 4 katına yükselmesi ve virüs endişesi bu ihtimalleri oluşturuyor. Fakat Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, okulların ve üniversitelerin kesinlikle kapanmayacağını daha önceki konuşmasında beyan etmişti.

Şimdilik ne bilim kurulunun, ne de kabinenin ihtimalleri arasında okulları kapatmak bulunmuyor. Yine de önümüzdeki süreçte vaka durumlarına göre yeni kararlar söz konusu olabilir. Bir çok kişi eğitimin devamlılığı açısından bu ihtimalin gerçekleşmesini istemiyor. Artık son karar yetkililerde olacak. Gözler önümüzdeki süreçlerde.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et