Okullarda bir ilk yaşanacak: PCR testi vermeyene ceza!

6 Eylül 2021 tarihinde açılan okullarda öğrenci ile karşılaşacak olan öğretmen başta tüm personeller eğer aşı olmazsa haftada 2 kez PCR testi sunmak zorunda. Negatif PCR testi zorunluluğu okulun ikinci haftasının geride bırakıldığı bu günlerde yoğun olarak uygulanıyor. Rakamlara göre hala öğretmenlerin yüzde 20’den fazlasının aşı olmadığı görülüyor. Öte yandan ilk kez Kütahya’da aşı olmayan öğretmene para cezası verilmesi için karar çıktı.

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, bir ilk olacak karara imza attı ve PCR testi vermeyen öğretmen veya okul için ceza verme kararı aldı. Pazar ve Çarşamba günü okul personeli içerisinde 2 doz aşı olmamış kişilerin test sonucu göndermesini uygun gören Kütahya İl MEB, Resmi yazıda, il Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı yeni karar gereğince, karara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası uygulanacağına karar verdi.

Bu karar diğer İl Milli Eğitim Müdürlükleri’ne de örnek olabilir. Yakın zamanda başka il ve ilçelerimizde de PCR testi yaptırmayan öğretmen başta tüm okul personeline ceza gelebilir.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et