Okullar yeniden kapanır mı? Fahrettin Koca’dan önemli işaret

6 Eylül’de ülkemizde özel veya kamu fark etmeksizin Milli Eğitim Bakanlığı‘na bağlı tüm okullar açıldı. Yüz yüze eğitim ile birlikte öğrenciler bütün derslerde, normal akışta okula gitmeye başladı. Fakat bunun ardından yükselen vaka sayıları endişeleri de beraberinde getiriyor. Bir çok öğrenci, öğretmen ve veli; “Okullar yeniden kapanır mı?” sorusuna yanıt arıyor. Bu konuda bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan son dakika açıklaması önemli bir işaret veriyor. Okulların kapanması ile ilgili konuşmasa da, okullar nedeniyle oluşan kötü tablo bizzat Bakan Koca tarafından duyuruldu.

Sağlık Bakanı Koca, günlük 25-30 bin bandındaki vaka sayılarının dörtte birinin çocuklar olduğunu açıklayarak aileleri ve öğrenci velilerini bilgilendirdi.

ÇOCUKLARDA VAKA ARTIYOR

Bugün önemli sorulara yanıt veren Fahrettin Koca’nın en dikkat çeken açıklaması çocuklarda vaka sayısı ile ilgili oldu. Bakan Koca, bugün yaptığı açıklamada;

Okulların son üç hafta açık kalmasıyla 0-17 yaş arası vaka sayısı bir kat daha arttı. Ortalama aktif vakamız şu an 400 bin. Dörtte biri 0-17 yaş grubunda. Yüzde 25 oranında. Daha önce yüzde 10-11 oranındaydı. Bu vaka sayılarındaki artış hastane yatışına yüzde 10 yansıdı. Yoğun bakım ve entübe sayılarına yansımadı. Dolayısıyla bu anlamda tedirgin olabilecek bir durum yok. Yakından takip ediyoruz. Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı olarak ikili ve hafta sonu eğitim dahil olmak üzere bütün alternatiflerin denenmesini ve her haliyle okulların açık kalmasını düşünüyoruz. Sadece Milli Eğitim Bakanlığı okulları değil üniversite eğitimi için de aynı şekilde düşünüyoruz.” ifadelerini kullanarak durumun vahametine dikkat çekti.

OKULLAR YENİDEN KAPANIR MI?

Bu konuda Bakan Koca, hiç bir yerde yeniden kapanmayı gündemine almak istemediklerini söyleyerek dolaylı yoldan kapanma düşünmediklerini söyledi. Bakan Koca, okulların asla kapanmayacağını belirtti.

Konu ile ilgili Koca’nın ifadeleri şu şekilde;

“Temel hedefimiz, aşı gücümüzle toplum bağışıklığının elde edilmesi. Yeni dönemde kapanmaları gündeme almak istemiyoruz. Yeni dönemi, kişisel tedbirlerin daha çok devreye girdiği, kişisel güvenlik çemberinin daha çok önemsendiği ve aşılamayı ön planda tuttuğumuz bir dönem olarak görüyoruz. Yeni dönemde kısıtlamaları gündeme almak istemiyoruz. Okullar da asla kapanmayacak olan kurumlar olacak. Yükseköğretim de buna dahil.”

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et