Okullar tekrar kapanır mı? Varyant sonrası endişe başladı

Dünyada Omicron Varyantı fırtınası esiyor. Bir çok ülke uçuşları yeniden durdurdu. Özellikle Avrupa’da kırmızı alarm hakim. Virüse karşı aşıların bile bir işe yaramadığına dair iddialar aldı yürüdü. En korkulan varyantlardan biri olan Delta’ya göre bile 500 kat bulaşıcı olduğu söylenen Omicron nedeniyle ülkemizde de okullar tekrar kapanır mı? sorusu hakim.

Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl okulları açık tutmakta kararlı. Zira geçtiğimiz yılın aksine ara tatil sonrası okullar kapanmadı.

Fakat buna rağmen Omicron Varyantı nedeniyle Türkiye 5 ülke ile sınırlarını kapattı. Ülkemizde şu an kaç kişide Omicron Varyantı olduğu da bilinmiyor. Tüm bu hal içerisinde öğrenci, veli ve öğretmenler okulların yeniden kapanacağı ile ilgili endişeleri yaşamaya başladılar bile.

Bir takım kaynaksız iddialar ise Omicron Varyantı eğer Delta kadar hızlı yayılırsa okullarda ek tedbirler alınabileceği yönünde görüş bildiriyor. Özellikle 15 tatilin biraz erkene çekilmesi gibi iddialar da yok değil.

okullar

Türkiye de önlem alıyor

Omicron Varyantı ile ilgili geç de olsa önlem alan ülkeler arasında Türkiye de yerini aldı. Bostnova, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Namibya ve Zimbabve ile kapılarını kapatan Türkiye özel önlemler aldı.

Fakat eğer geç kalındıysa veya alınan tedbirlere rağmen bu varyant ülkemize giriş yaptıysa kısa zamanda yayılım gösterebilir. Bu da okullar tekrar kapanır mı? sorusunu gündeme getiriyor.

Milli Eğitim’in amacı okulu açık tutmak

Milli Eğitim Bakanlığı tüm bu gelişmeleri yakından izliyor. Şimdilik okulların yeniden kapanması veya yarı yıl tatilinin erkene alınması için bir sebep görünmüyor.

Yeni varyantın ülkemizi ve dünyayı nasıl etkileyeceği şimdilik belirsizliğini koruyor. Bilinen şu ki, işler çok çığırından çıkmadan genel bir kapanmanın asla olmayacağı. Tabi kimse de bu yönde bir gelişme istemiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da daha önceki açıklamalarında bu yıl yüz yüze eğitimin her şekilde süreceğini söylemişti.

Omicron Varyantı ile ilgili önümüzdeki günlerde yaşanacak gelişmeler okulların durumu açısından da belirleyici faktörlerden biri olacak. Herhangi bir kapanma olmaması durumunda okulların ilk dönemi ise 21 Ocak 2021 tarihinde sona erecek. 24 Ocak-4 Şubat arasında da sömestr tatili olacak.

Önümüzdeki günler neler getirecek bekleyip göreceğiz.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et