Okullar ne zaman kapanacak? İşte tüm kapanma tarihleri

6 Eylül’de açılan okullar tüm hızıyla devam ediyor. Milyonlarca öğrenci ve veli okullarda yüz yüze eğitim almayı sürdürüyor. Diğer yandan her geçen gün artan vaka ve ölüm sayıları bir kapanma ihtimalini de canlı tutuyor. Her ne kadar bu ihtimal Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sürekli olarak reddedilse de henüz vatandaşlar önünü tam göremiyor. Peki okullar ne zaman kapanacak?

Okullar bir şekilde kendini ilk kapanma tarihi olan ara tatile atmaya çalışacak. Ara tatil sonrası kapanma ihtimalleri konuşuluyor. Lakin tekrar belirtmekte fayda var ki, ilk ara tatil sonrası da Milli Eğitim Bakanlığı okulları açık tutmak istiyor.

İLK ARA TATİL NE ZAMAN?

6 Eylül’de açılan okullar ara tatil için 12 Kasım 2021 tarihinde kapanacak. 12 Kasım’da resmen ara tatil başlayacak. Ara tatilin 19 Kasım 2021 tarihinde sona ermesi ve öğrencilerin yüz yüze eğitimi eğer yeni bir kapanma kararı gelmezse başlaması bekleniyor.

SÖMESTR KISA SÜRE SONRA

Okulların ikinci kapanması 24 Ocak tarihinde olacak. İlk dönem karneleri 24 Ocak’ta dağıtılacak ve öğrenciler ardından sömestr tatiline girecek. Bu aşamaların hepsinde vaka sayısı ve okullardaki son durum Milli Eğitim Bakanlığı tarafından incelenecek.

Okulların ikinci dönemi eğer herhangi bir aksilik olmazsa 4 Şubat 2021’de başlayacak. Duruma göre uzatmalar veya kısaltmalar da gelebilir.

OKULLAR VİRÜS NEDENİYLE KAPANIR MI?

Bir çok öğrenci ve öğretmenin aklında okullar yeniden kapanır mı? sorusu var. Bu soruya bu noktada verebileceğimiz cevap ‘hayır’. Eğitimin 1.5 yıldır aksaması büyük problemlere neden oldu. Çocuklar eğitim hayatından uzak kalıyor. Gerideki 1.5 yılın aksine bu sefer aşı gibi bir koz da mevcut.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer bu noktada kesinlikle bir kapanma olmayacağının altını çiziyor. Bu nedenle okullarda yeni bir kapanmaya şimdilik çok ihtimal verilmiyor.

Okullardaki durum sürekli olarak Bilim Kurulu ve MEB tarafından yakından inceleniyor. Okullarda karantina ve sınıf kapatma uygulaması şimdilik istendiği gibi sürüyor. Bu nedenle MEB ne yapıp edip bu eğitim-öğretim yılını tümden yüz yüze eğitimle tamamlama peşinde gibi görünüyor. Önümüzdeki günlerde durum değişirse sitemizden duyurular yapacağız.

İLGİLİ HABER: OKULLARDA YENİ KARANTİNA KARARI

Bir Cevap YazınCevabı iptal et