Okullar bu yıl yüz yüze açılmayabilir!

Yüz yüze eğitim bir çok öğrencinin özlediği bir kavram. Okulunu, arkadaşlarını ve öğretmenlerini özleyen öğrenciler tam kapanma ile birlikte yeniden uzaktan eğitim sürecine geçti. Özellikle sınavları yaklaşan gençlerimiz bu sürecin getirdiği zorlukları yaşıyor. Bu nedenle sık sık ‘yüz yüze eğitim ne zaman?‘ sorusuna yanıt aranıyor.

Önceki gün bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu olarak görüşlerinin yüz yüze eğitim için vaka sayısının 1000’in altına düşmesi gerektiği yönünde olduğunu belirtti.

BU YIL AÇILMAYABİLİR

17 Mayıs’a kadar vaka sayısı ne olursa olsun okullar yüz yüze eğitime dönemeyecek. Fakat Bilim Kurulu için bu yeterli değil. Vaka sayısının 1000’in altına düşmesi gerekiyor.

Böyle bir şeyin en iyi ihtimal, hatta mucizevi olarak Haziran ortasına kadar oluşması mümkün değil. Türkiye 1000 ve altı vaka sayısını görmeyeli bir hayli süre oldu.

Bu da yüz yüze eğitim için kapının kapanabileceği anlamına geliyor. Eğer Bilim Kurulu 1000 sayısında ısrarcı olursa Milli Eğitim Bakanlığı bu yılı tümden iptal ettiğini bile açıklayabilir.

SON KARAR KABİNEDE OLACAK

Bayram öncesi kabine 10 Mayıs Pazartesi veya 11 Mayıs Salı günü toplanacak. Bu toplantıda normalleşme ile ilgili adımlar konuşulacak.

Bir çok kaynak okulların ilk açılacak yerler olduğunu iddia etti fakat Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklaması ile bu ihtimalin önü kapandı.

Yine de son karar için kabineyi bekleyeceğiz.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et