Okullar Arası Zeka Oyunları ne zaman? Başvuru nasıl yapılır?

Ülkemizin eğitim politikasında en çok üstüne durulan konuların başında zekanın değerlendirilmesi ve zeki çocukların doğru yönlendirilmesi bulunuyor. Bu alanda eğitim konusunda çalışan bir çok kurum özel etkinlikler düzenliyor. Bunlardan biri de Okullar Arası Zeka Oyunları. Türkiye Zeka Vakfı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK ortaklığı ile düzenlenen ‘Türkiye Okullar Arası Zeka Oyunları 2022‘ için geri sayım başladı. Zeka oyunları başvurusu açıldı.

Türkiye Zeka Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı bu yıl düzenlenecek olan yarışmaya dair ilk detayları verdi. Halıcı, başvuruların açıldığına işaret ederken, kimlerin başvurabileceğini ve yarışmaların nasıl olacağına dair ilk bilgiler paylaşıldı. Okullar Arası Zeka Oyunları başlıyor.

TÜRKİYE OKULLAR ARASI ZEKA OYUNU BAŞVURUSU

Başvurular 18 Şubat 2022 tarihine kadar sürecek. 18 Şubat’a kadar özel okullar veya kamu okulları takım olarak başvuru yapabilecekler. Yarışmada  ilkokul (3-4. sınıflar), ortaokul (5-6-7-8.sınıflar) ve lise (Hazırlık/9-10-11-12. sınıflar) olmak üzere üç farklı kategoride 10 sınıf bulunacak.

Zeka Oyunları 2022 başvurusu; sampiyona.tzv.org.tr adresinden online olarak yapılacak.

Okullar Arası Zeka Oyunları

OYUNLARA DAİR DETAYLAR

Halıcı tarafından yapılacak etkinlikler de paylaşıldı. Yukarıda verdiğimiz resmi sitede de paylaşılan bu detaylar arasında;

“Şampiyona İl Finalleri Sınavı, Bölge Finalleri Sınavı ve Türkiye Finalleri Sınavı olmak üzere 3 aşamadan oluşuyor. İl Finalleri Sınavı’nın tarihi 19 Şubat 2022, Bölge Finalleri Sınavı’nın tarihi 26 Mart 2022, Türkiye Finalleri Sınavı’nın tarihi ise 14 Mayıs 2022 olarak belirlendi. İlkokul, ortaokul ve lise kategorilerinde ilk üç dereceye giren okullara kupa, ayrıca TZV ve TÜBİTAK yayınlarından kitap olarak seçilmek üzere biner lira ödül hakkı verilecektir. Her sınıfta ilk üç dereceye giren okullara kupa, öğrencilerine ve öğretmenlerine madalya verilecek. Her sınıfta ilk üç dereceye giren takımların asıl ve yedek öğrencileri internet üzerinde yapılan Türkiye Zeka Vakfı ‘Düşünce Şenliği’ne katılım hakkı kazanacaktır. Türkiye Finalleri Sınavı’nda yarışan tüm öğrenci ve öğretmenlere ise Gri Ceviz Bilişel Beceri ve Zihinsel Gelişim Platformu için 1 yıllık aile üyeliği ödül olarak verilecek.” ifadeleri yer alıyor.

Soruların Türkiye Zeka Vakfı Başkanı Emirhan Halıcı tarafından hazırlandığı da bizzat kendisi tarafından belirtildi. Soru örnekleri, eğitimcilerin indirebileceği çalışma kitabı da kurumun resmi sitesinde mevcut.

 

 

Bir Cevap YazınCevabı iptal et