Okullar açılınca vakalar artarsa ne olacak? MEB’in B planı ne?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un bu ara üstünde sık sık durduğu konu, her ne olursa olsun önümüzdeki yıl okulları açık tutma planı. Bakan Selçuk 6 Eylül tarihinde ısrarcı. Okulların açılması için elbette son karar kabinede. Fakat Milli Eğitim Bakanlığı önümüzdeki yıl için planlarını şimdiden yapmaya başladı.

Öte yandan vatandaşların endişesi okullar açıldığı sırada bir kez daha kapanmaların gelmesi. Vakaların artması durumunda bu ihtimal cepte tutuluyor. Okulların durumunun ne olacağı ise bilinmiyor.

Önceki gün açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel tam olarak bu durumu sordu. Adıgüzel, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a seslenerek, vakaların artması durumunda okullar için bir B planı olup olmadığını sordu.

Konu ile ilgili açıklamasında Adıgüzel;

Milli Eğitim Bakanlığı, 6 Eylül’de okulları açmayı planlasa da görünen o ki bu planlamaya dair gerekli tedbir ve önlemler gerektiği gibi alınmış değil. Umarız ki planlandığı gibi okullarımız Eylül başında açılır ve öğrencilerimiz okullarına kavuşur. Ancak gerekli tedbir ve önlemler alınmazsa, okullarımızın fiziki şartları bir an evvel iyileştirilmezse, son dönemde artan vaka sayıları ve özellikle sonbahar döneminde yaşanması muhtemel yeni bir dalganın etkisi ile yine ilk kapatılacak ve gözden çıkarılacak olan alanın okullarımız ve dolayısıyla çocuklarımızın geleceği olacağı endişesini taşıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı bir an evvel tüm olası planlamaları tüm şeffaflığı ile bir an evvel kamuoyu ile paylaşmalı, olası bir hibrit eğitim ya da uzaktan eğitim sürecine yönelik de tüm öğrencilerin eğitime sağlıklı bir şekilde erişimini sağlayacak tedbirleri şimdiden almalıdır. MEB’in paylaştığı istatistiklere göre, 23 Mart 2020-18 Haziran 2021 tarihleri arasında EBA’yı aktif kullanan öğrenci sayısı 14 milyon 111 bin. Örgün eğitimde 18 milyon 241 bin öğrenci olduğu düşünüldüğünde, 4 milyonu aşkın öğrenci uzaktan eğitime erişememiş. Ve ne yazık ki yeni dönemde uzaktan eğitime devam edilmesi durumunda, bu öğrenciler donanım ve internet eksikliği nedeniyle yine eğitime uzak kalacak”  ifadelerini kullandı.

MEB’İN B PLANI NE?

Geçtiğimiz yıl uzaktan eğitimde bir çok öğrencinin sıkıntı çektiğine dikkat çeken Adıgüzel, yeniden sıkıntıların yaşanmaması için planlama yapılması gerektiğine dikkat çekerken; “Artan vaka sayısı göz önünde bulundurularak önümüzdeki sürecin acilen planlanması ve öğrenci, veli ve eğitimcilerin kafalarındaki soru işaretlerinin giderilmesi gerekmektedir. MEB’in verilerine göre, 23 Mart 2020 – 18 Haziran 2021 tarihleri arasında, bilgisayar ve tablet ile EBA’ya giriş yapanların oranı yüzde 40. Öğrencilerin yüzde 60’ı dersleri cep telefonundan takip etmiş. Eğitimden yoksun kalan 4 milyonu aşkın öğrencinin yanı sıra, dersleri cep telefonundan takip eden öğrencilerin de aslında nitelikli bir eğitim aldığını söylemek mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk’un okulları açmak için tüm gerekenlerin yapıldığını söylediğini aktaran Adıgüzel, kamuoyunun hazırlıklar konusunda bilgilendirilmediğini, olası vaka artışı ve kapanma ile B planı konusunda da bir açıklama yapılmadığını aktararak, Ziya Selçuk’u şeffaf olmaya çağırdı.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et