Okullar açıldı mı? Kurslar açık olacak mı? Açıklandı

17 Mayıs 2021’de 18 günlük tam kapanma süreci sona erecek. Uzun zamandır açılmanın ve normalleşmenin nasıl olacağı merak konusuydu. 16 Mayıs Pazar günü itibari ile normalleşme genelgesi yayınlandı. Hemen arkasından ise Milli Eğitim Bakanlığı kademeli normalleşmede okulların durumu ile ilgili açıklama yaptı ve okullar açılacak mı? sorusu yanıt buldu. Milyonlarca insanın beklediği kararlar alındı. Ayrıca kurslar açık mı? sorusunun da yanıtı verildi.

OKULLAR AÇIK MI?

MEB’in bugün yayınladığı genelge ile birlikte okullar 17 Mayıs-1 Haziran arasında 8 ve 12. sınıflar için açıldı. Böylece 8. ve 12. sınıflar Pazartesi günü okullarına dönecek.

Diğer sınıf kademeleri ise en erken 1 Haziran’a kadar kapalı olmaya ve uzaktan eğitime devam edecekler.

KURSLAR AÇIK MI?

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm kurslar, sürücü kursları, destekleme, eğitim kursları açık olacak. 17 Mayıs’ta tüm kurslar açılıyor.

İŞTE MEB’İN AÇIKLAMASI

* Ülkemiz genelinde Kovid-19 salgın tedbirleri çerçevesindeki kademeli normalleşme kapsamında 17 Mayıs Pazartesi gününden itibaren okul öncesi eğitim kurumları, özel gereksinimli öğrencilerimizin özel eğitim okul ve sınıfları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile 8 ve 12’nci sınıfların destekleme ve yetiştirme kursları/takviye kurslarında yüz yüze eğitime geçilecektir. Diğer kademelerdeki resmî ve özel, örgün ve yaygın tüm eğitim ve öğretim kurumlarında 1 Haziran Salı gününe kadar uzaktan eğitime devam edilecektir.

* Resmî ve özel tüm okul öncesi eğitim kurumları, özel gereksinimli öğrencilerimizin özel eğitim okul ve sınıfları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile 8 ve 12. sınıf öğrencilerinin destekleme ve yetiştirme kursları/takviye kurslarında 17 Mayıs Pazartesi gününden itibaren “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme Kontrol Kılavuzu”ndaki koşullara uyulması şartıyla yüz yüze eğitime başlanabilecektir.

* Bu kapsamdaki öğrenci, öğretmen ve eğitim çalışanlarımızın salgın kısıtlamalarından etkilenmemesi için gerekli kolaylık, Valiliklerimiz tarafından sağlanacaktır.

* 1 Haziran Salı gününden itibaren yüz yüze eğitimin devamıyla ilgili karar, bu tarih öncesinde yapılacak durum değerlendirmesinin ardından kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et