Okulda pozitif vaka olursa ne yapılacağı güncellendi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yıl yegane hedefi okulları tam zamanında, bitişine kadar açık tutmak. Bu yıl Omicron Varyantı nedeniyle bu durum bir hayli zorlayıcı olsa da bakanlık kararında direniyor ve geri adım atmak istemiyor. Diğer yandan okulda pozitif vaka olursa ne yapılacağı da daha önce duyurulmuştu. Fakat Bakanlık bu duyuruda bir güncelleme yapmaya karar verdi.

Konu ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü, ‘ okullarda pozitif vaka olursa ‘ ne yapılması gerektiğini güncellediklerini belirten bir duyuruyu 81 il milli eğitim müdürlüklerine gönderdi.

Okulda pozitif vaka olursa

Duyuru şu şekilde;

Bakanlığımız resmi ve özel okul/kurumlarının yüz yüze eğitim-öğretim ortamlarında öğrenci ve eğitim personelinin Covid-19 salgınının etkilerinden korunmasına yönelik önlemler, Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu tarafından belirlenen “Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzleme ve Filyasyon” rehberinde düzenlenmiştir.

Bu rehberdeki hususlara ilişkin yapılacak değişikliklere dair Sağlık Bakanlığınca yapılan açıklamalar doğrultusunda tarafımızca, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında okullarda alınması gereken tedbirleri içeren Ek-1 ve Ek-2’de yer alan “Okullarda Covid-19 Pozitif Vaka Çıkması Durumunda Yapılması Gereken Uygulamalar” rehberi ile algoritması güncellenen şartlara göre yeniden düzenlenmiştir.

Bu itibarla, Ek-1 ve Ek-2’de yer alan rehber ve algoritma hakkında ilgililerin bilgilendirilmesi, tedbirlerin alınması, uygulama, izleme ve gözetim süreçlerinin hassasiyetle yürütülmesi hususunda, Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

ifadeleri kullandı.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et