Okulda öğrencide veya öğretmende Korona çıkarsa ne olacak? Okul kapanacak mı? MEB açıkladı

6 Eylül 2021 itibari ile ülkemizde özel veya kamuya bağlı tüm ilk ve orta derece okullar açıldı. Yüz yüze eğitim bir kez daha deneniyor. Öğretmenler ve öğrenciler bu sabahtan itibaren tam kadro okullara doluştu. Öte yandan günlük 20 binden fazla vaka sayısı olayın bir başka boyutu. Bir çok kişi okullarda Korona’nın yayılma riskinden endişeli. Özellikle okulda korona çıkarsa ne olacak? sorusu gündemde. Okulda korona çıkarsa okul kapanacak mı? Konu ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 81 ile genelge gönderildi.

ÖĞRENCİDE VEYA ÖĞRETMENDE COVİD ÇIKARSA NELER OLACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı olası durumlara karşı alınacak tüm tedbirleri aktardı. Örneğin öğrenci Koronavirüs’e yakalanırsa;

Öğrenciler izleme alınacak ve okula devam edecek. Öğretmenler izleme alınacak ve eğitim vermeye devam edecek. Pozitif vaka çıkan sınıfta görev alan öğretmenler ve o sınıfın diğer öğrencileri, okul girişinde 14 gün boyunca günde en az iki defa semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar kayıt altına alınacak. Bu sınıftaki çocukların teneffüs saatinin diğer sınıflardan farklılaştırılması sağlanacak. Semptom veya yüksek ateş tespit edilen kişi sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre herhangi bir semptom göstermeyen öğrenci/öğretmen okula devam edecek; aksi durumda ise vaka olarak kabul edilecek.

Öğretmende Koronavirüs çıkarsa;

Öğretmenin okul dışında riskli bir teması yoksa ilk pozitif vaka çıkan sınıftaki tüm öğrenciler yakın temaslı kabul edilecek. Bu öğrenciler eve gönderilip 14 gün boyunca temaslı takibine alınacak. Okulda tüm öğretmenler temaslı kabul edilecek ve maske takmak koşuluyla okula devam edecek. Temaslı öğretmenlerin okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saati arayla günde iki kez semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar kayıt altına alınacak. Semptom belirten veya yüksek ateşi tespit edilen öğretmen sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre okula devam edecek veya vaka olarak kabul edilecek.

Öğretmenin temaslı olduğu pozitif varsa;

Diğer öğretmenler ve ilk vaka çıkan sınıftaki öğrenciler temaslı kabul edilecek, okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saat arayla günde iki kez semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar kayıt altına alınacak. Semptom belirten veya yüksek ateş tespit edilen kişiler sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre kişiler okula devam edecek veya vaka olarak kabul edilecek.

Okulda Korona çıkarsa

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et