Okul öncesi öğretmen atamaları 2022 için ilk müjde geldi

Öğretmen atamaları için heyecan dorukta. Özellikle okul öncesi öğretmen atamaları 2022 yılının en merak edilen konularından biri. Geçtiğimiz haftalarda neticelenen 15 bin atamada aradığını bulamayan okul öncesi eğitimcileri artık gözünü yeni atamalara dikmiş durumda. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer okul öncesi öğretmeni adaylarına müjdeyi verdi.

Milli Eğitim Bakanı Özer’den okul öncesi öğretmen atamaları 2022 yılında ne kadar olacak? sorusuna dair müjdeli haber geldi. Bu yıl atama yapılmayacağına dair iddiaları kesin bir dille yalanlayan Özer, özellikle bu yıl okul öncesi atamalarına yoğunluk vereceklerini söyledi.

Okul öncesi öğretmen atamaları 2022

OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMEN ATAMALARI 2022 NE ZAMAN?

Milli Eğitim Bakanı Özer bu konudaki ilk açıklamalarında;

“Atama olacak çünkü ihtiyacımız var. Özellikle okul öncesi eğitimde biz okullaşma alanlarını artırmaya çalışıyoruz ve burada öğretmen ihtiyacı doğuyor. Takvim ve atama sayısıyla ilgili henüz kesin bir şey söyleyemem. Takvimle birlikte rakamlarda, ağırlık dağılımları da belli olmuş olacak.” dedi.

Yani okul öncesi öğretmen atama tarihi bilinmiyor. Diğer atamalar ile aynı anda başlayacak. Atamaların 2022 KPSS öncesi yapılması bekleniyor.

OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMEN ATAMALARINI YAKINDAN TAKİP İÇİN TIKLA-TAKİPÇİ OL

OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMEN ATAMA SAYISI KAÇ OLACAK?

Bakanlığın 2022 yılındaki yeni atamada yine 20 ila 25 bin arasında bir sayıda toplam atama yapması bekleniyor. Bakan Özer’in bu açıklamalarının ardından okul öncesi öğretmen atama sayısının yüksek olacağı kesinleşmiş durumda.

Bakanlık her seferinde Sınıf öğretmenliği, İngilizce, Matematik, Din Kültürü gibi alanlara ağırlık veriyordu. Bunlar yine yüksek sayıda gelecektir. Fakat artık yanlarına okul öncesi öğretmenleri de eklenecektir.

Bakanlık bu yıl eğitimde fırsat eşitliği kapsamında büyük bir atılım yaptı. Bu atılım ile birlikte yüksek atama sayısı da gelecek. Bir çok ilimizde ve ilçemizde okul öncesi eğitim kurumları sayısı arttırıldı. Aynı zamanda dar gelirli vatandaşlara Anaokulu ve Anasınıfı desteği de verildi. Haliyle bu ortamda okul öncesi öğretmenlerin önemi de eşit oranda artmış oldu.

Önümüzdeki günler bu konuda bir hayli belirleyici olacak. Atama için artık gözler MEB’te olacak.

OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMEN ATAMA PUANLARI

Atanmak için elbette önce iyi bir KPSS puanı almış olmak gerekiyor. Alımların hangi KPSS ile olacağı şimdilik belirsiz. Fakat bir önceki atamada kullanılan 2020 veya 2021 KPSS puan türlerinde, okul öncesi atamada en yüksek ve en düşük puanlar şöyle oldu;

Çankırı
Şabanözü
Macide Anne Anaokulu 89 89,21529 1
İstanbul
Zeytinburnu
Kazlıçeşme Abay Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi 80 79,66439 1

En yüksek 89 puan, en düşük 79 puan olarak gerçekleşti.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et