Okul öncesi eğitim değişiyor! İşte ilk detaylar

Türkiye’de eğitimde sık yaşanan reform ve değişimlerden bir çok farklı alan nasibini alıyor. Şimdi de gelen bilgilere göre okul öncesi eğitim değişiyor. Yeni bir reform dönemi yakın zamanda okul öncesi eğitim için başlayacak. Konuya dair ilk detaylar Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından verildi.

Bu yıl eğitimde fırsat eşitliği üzerinde duracaklarını vurgulayan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, temel eğitimde imkan eşitliği, aradaki farkların kapatılması ve mesleki-kişisel eğitimi destekleme amacını güttüklerini yineledi.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE YENİ PLANLAMALAR

Yakın zamanda okul öncesi eğitim ile ilgili daha büyük adımlar atmak istediklerinin altını çizen Mahmut Özer, konu ile ilgili açıklamasında;

“5. yaş grubunda okul öncesi eğitime ulaşma oranı yüzde 78 iken 3 yaş grubunda bu oran yüzde 14, 4 yaş grubunda ise yüzde 35 seviyelerinde. 2022 yılının sonuna kadar 3 yaş grubundaki okullaşma oranını yüzde 50’ye, 4 yaş grubundaki okullaşma oranını da yüzde 70’lere yükseltmeyi, bunu da lokasyon olarak erişebilirliği sağlamayı planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Özellikle yeni anaokulu yapmak için harekete geçeceklerini söyleyen Bakan Özer, 2 bin 800 kadar bağımsız anaokulu olduğunu ve bunun yetersiz olduğunu, yakın zamanda 3000 yeni anaokulu yapacaklarını belirtti.

Böylece hedeflemelerde anaokulu sayısında 813 binden 1 milyon 613 bine çıkışı hedeflediklerini aktardı.

Özer ayrıca bundan sonra okul öncesi eğitim ve bu alanda fırsat eşitliği için bakanlık nezdinde çalışmalar olacağının altını çizdi.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et