Öğretmenlik Meslek Kanunu son dakika : Geri çekilmesi istendi

Öğretmenlik Meslek Kanunu uzun süren beklentinin ardından çıkıyor. Eğitimin neferleri öğretmenler için yeni bir dönem başlıyor. Bu önemli mesleğin artık kendisine ait bir kanunu olacak. Fakat Öğretmenlik Meslek Kanunu son dakika gelişmeleri içerisinde konuya itirazlar da sürüyor. Türkiye’nin önde gelen sendikalarından Eğitim-Sen, söz konusu yasa teklifinin bir önce iptalini talep etti.

Yarın TBMM’ye gelerek görüşülmeye başlanacak olan Öğretmenlik Meslek Kanunu son dakika gelişmesi Eğitim-Sen tarafından geldi. Eğitim-Sen, söz konusu kanunun özel okullarda, kurslarda çalışan öğretmenler için hiç bir şey ifade etmediğini söylerken, bir çok öğretmenin ekonomik ve sosyal haklarında en ufak bir ilerlemeye neden olmayacağından dolayı şu an için anlam taşımadığını söyledi.

MAAŞ ARTIŞINA İNDİRGENEMEZ

Yazılı bir açıklama yapan Eğitim Sen, öğretmenlik gibi kutsal bir mesleğin sadece statü farkına veya maaşa indirgenemeyeceğini, bu nedenle kanunun geri çekilmesi gerektiğini söylerken;

“Eğitim sisteminin en önemli unsurlarından birisi olan öğretmenlik mesleği gibi önemli bir konunun birkaç kanun maddesi üzerinden büyük ölçüde statü farklılaşması ve maaş artışına indirgenmesi doğru bir uygulama değildir. Teklifte uzman öğretmen ve başöğretmenlerin görev, yetki ve sorumlulukları, diğer öğretmenlerden ayırt edilemediği için eşit işe eşit ücret ilkesinin ihlal edildiği açıkça görülmektedir.”

Öğretmenlik Meslek Kanunu son dakika

BÜYÜK BİR TEHDİT

Söz konusu kanunda öğretmenlerin adaylık sınavının kaldırılmasının büyük bir müjde olarak sunulduğunu fakat yerine getirilen sistemin öğretmenlerin iş güvencesine büyük bir tehdit barındırdığını ifade eden Eğitim-Sen;

“Teklifte aday öğretmenlere yönelik adaylık sınavının kaldırılması bir müjde olarak sunulurken, sınavın işlevinin Adaylık Değerlendirme Komisyonu’na devredilmesi, aday öğretmenlerin iş güvencesine yönelik büyük bir tehdit anlamını taşımaktadır.

“Bu düzenleme ile atamalarda yoğun olarak gündeme gelen mülakat-torpil uygulamalarının yeniden gündeme gelmesi, arşiv taraması ve güvenlik soruşturması gibi uygulamalar üzerinden yeni mağduriyetlerin ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır.

Eğitim Sen bu açıklamaların ardından tüm sendikaları konuya tepki göstermeye davet ederken şu ifadeleri kullandı;

“Bugün bizleri farklı statüler üzerinden bölmek isteyenlere karşı birlikte hareket etmezsek, hiçbir meslektaşımızın onaylamadığı bu düzenlemeyi geri çektiremezsek, yarın daha büyük saldırıların hedefi olmamız kaçınılmaz olacaktır.

Bugün bizleri farklı statüler üzerinden bölmek isteyenlere karşı birlikte hareket etmezsek, hiçbir meslektaşımızın onaylamadığı bu düzenlemeyi geri çektiremezsek, yarın daha büyük saldırıların hedefi olmamız kaçınılmaz olacaktır.” dedi.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et