Öğretmenlik Meslek Kanunu önerisi | Başarılı öğretmene ödül mü gelecek?

Öğretmen kavramı çocukluğumuzdan itibaren hayatımızın bir parçası. Öğrenmenin ve eğitimin hayat boyu devam ettiği düşünülünce, aslında öğretmen kavramı hayatımızın en önemli objesi. Fakat Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı öğretmenler bunun ayırdına varamıyorlar. Çünkü gerek maddi, gerek manevi olarak hak ettikleri değeri göremiyorlar. Bunun önüne geçmek için Öğretmenlik Meslek Kanunu uzun zamandır bekleniyordu.

Öğretmenlik Meslek Kanunu müjdesi önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Şimdi gözler kanunun ne zaman ve ne şekilde çıkacağında. Türkiye’nin en büyük memur konfederasyonu Memur-Sen bu konuda açıklama yaptı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın tarafından yapılan açıklamada öğretmenlere ödül verilmesi ile ilgili ifadeler dikkat çekti. Yalçın, meslek kanunu çıktığında başarılı öğretmene ödül istedi.

Öğretmenlik Meslek Kanunu

Öğretmenlik Meslek Kanunu için

Eğitim-Bir-Sen Genel Merkezi’nde bir toplantı düzenleyen Memur-Sen, 20.Milli Eğitim Şurası için görüş ve önerilerini raporlaştırdı.

Raporda ülkemizde 2000 sonrası eğitimde, okullarda ve imkanlarda gelişim olduğunu söyleyen Memur-Sen, ülkemizde eğitimin 4 temel sorununun olduğunu belirtti. Bu sorunlar;

eğitim masrafları, sınıflardaki öğrenci sayısı, eğitim araçlarının niteliği

Eğitimde fırsat eşitliği vurgusu da yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, konuyu Öğretmenlik Meslek Kanunu ve kanun ile ilgili önerilere getirdi.

Başarılı öğretmenin ödüllendirilmesi gerektiğine işaret eden Yalçın bu konu hakkında şunları söyledi;

“Öğretmenlere yüksek statülü bir meslek iklimi sunulmalıdır. Öğretmenlerin mesleki gelişim ihtiyacının nitelikli eğitimlerle karşılanması için hizmet içi eğitim faaliyetlerine daha fazla kaynak ayrılmalı ve hizmet içi eğitimlerde alternatif modeller benimsenmelidir. Öğretmenin niteliğine katkıda bulunan ve özellikle başarılı öğretmenlerin ödüllendirileceği bir kariyer basamağı modeli özenle inşa edilmelidir.” 

Bu konuda daha önceki çalışmaların CHP başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi’nden döndüğünü söyleyen Yalçın, ücretli öğretmenliğin de ana istihdam türü olmaktan çıkarılmasını ve artık öğretmenlik mesleği konusunda tüm düzenlemelerin yapılması gerektiğini altını çizerek belirtti.

Yalçın son olarak Aralık’ta düzenlenecek olan 20. Milli Eğitim Şurası içerisinde Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun mutlaka geçmesi gerektiğini ve bu şurada öğretmenlik mesleğine ağırlık verilmesi gerektiğini belirtti.

Önümüzdeki günlerde öğretmenlerin beklediği bu kanun ile ilgili daha çok gelişme yaşanacak gibi görünüyor.

 

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et