Öğretmenlik Meslek Kanunu ne zaman çıkacak? İşte tarih

Öğretmenlik Meslek Kanunu için beklenen günler yaklaşıyor. 20. MEB Şurası’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjdesi gelen kanun ile ilgili ilk gelişmeler yaşanıyor. Öğretmenlerin ilk sorunu olan 3600 ek göstergenin ardından Öğretmenlik Meslek Kanunu ne zaman çıkacak? sorusu da soruluyor. Eğitim hayatında önemli bir gelişme daha yaşanacak.

Öğretmenlik Meslek Kanunu müjdesini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ne zaman sorusuna yanıt olarak da bugün bir açıklama yaptı. “Engelli Öğretmen Ataması ve Engelsiz Vizyon 2030 Tanıtım Toplantısı”nda konuşan Cumhurbaşkanı, ilk mesajını engellilere verdi. Engelli kardeşlerimizin her zaman yanında olduklarını vurgulayan Erdoğan, engelli öğretmenlerin bir ilham kaynağı olduğuna vurgu yaptı.

Öğretmenlik Meslek Kanunu

Öğretmenlik Meslek Kanunu ne zaman çıkacak? 

20. MEB Şurası‘nda kanun sözü verdiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yakın zamanda öğretmenlerin beklediği meslek kanunun TBMM’ye geleceğini söyledi.

Erdoğan konu ile ilgili açıklamalarında;

“Nitekim önceki gün külliyemizde yaptığımız 20. Milli Eğitim Şurası açılış programında öğretmenlerimizle ilgili müjdelerimizi kamuoyuyla paylaştık. Hazırlıklarını tamamladığımız Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu inşallah çok kısa sürede Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin takdirine sunacağız. Böylece öğretmenlerimizi ülkemiz tarihinde ilk kez kapsamlı, yenilikçi ve bütüncül bir meslek kanununa kavuşturacağız. Düzenleme öğretmenlerimizin mevcut tüm kazanımlarını korurken onlara aynı zamanda yeni, sosyal ve özlük hakları da getiriyor. Öğretmenlik mesleğinin itibarına ve önemine uygun bir şekilde özgün bir bakış açısıyla hazırlanan çalışmanın eğitim camiamızda şimdiden büyük bir hüsnü kabul ve sevinçle karşılandığını görüyoruz. Hakim, savcısından memuruna, polisinden öğretmenine kadar tüm kamu görevlilerini tehdit etmeyi alışkanlık haline getiren faşist muhalefet zihniyetine rağmen inşallah meclisimizin de onayıyla bu süreci Cumhur İttifakı olarak kısa sürede tamamlayacağız. Bugün atama heyecanı yaşayan kardeşlerimiz başta olmak üzere Öğretmenlik Meslek Kanununun bir kez daha öğretmenlerimize ve eğitim camiamıza hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz.” dedi.

Öğretmenlik Meslek Kanunu kimleri kapsayacak?

Öğretmenlik Meslek Kanunu çıktığında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı çalışan tüm öğretmenleri kapsaması bekleniyor. Sözleşmeli öğretmenler ve kadrolu öğretmenler yeni haklara sahip olacaklar.

Diğer yandan ücretli öğretmen ve özel okul öğretmenleri ile ilgili adım atılıp atılmayacağı şimdilik belirsiz. İlk gelen haberler bu yönde bir gelişme olmayacağı yönünde.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et