Öğretmenlik Meslek Kanunu emekli öğretmen için geçerli olacak mı?

Öğretmenlik Meslek Kanunu çıktı. Eğitimciler için yepyeni bir dönem anlamına gelen bu kanun mesleğin tanımını baştan aşağı değiştirdi. Milyonlarca öğretmen artık bir kanuna sahip. Diğer taraftan emekli öğretmenler de söz konusu kanun noktasında heyecan içerisinde. Peki öğretmenlik meslek kanunu emekli öğretmen için geçerli mi? Neleri nasıl etkileyecek?

Günümüzde faal milyonlarca öğretmenin yanı sıra memur emeklisi olarak öğretmenlik mesleğinden emekli olmuş yine milyonlarca vatandaşımız var. Bu kutsal meslekteki görev süresini doldurmuş olan öğretmenler meslek kanunu çıktıktan sonra kendilerine dair detay aramaya başladı.

ÖĞRETMEN MESLEK KANUNU EMEKLİ ÖĞRETMEN İÇİN GEÇERLİ Mİ?

Öğretmenlik Meslek Kanunu içerisindeki uzman öğretmenlik, başöğretmenlik gibi kavramlar aktif ve faal meslek hayatındaki öğretmenler için geçerli olacak. Bu kadrolar ile öğretmenlerin maaşı, dolayısı ile emeklilik primleri, yine dolayısı ile emekli maaşlarını ve ikramiyelerini de arttıran unsur olacak.

Fakat söz konusu kadrolar emekli öğretmenler için geçerli olamayacak.

Diğer taraftan maddelerin çoğu emekli öğretmenler için geçerli değil.

Öğretmenlik Meslek Kanunu emekli öğretmen

3600 EK GÖSTERGE EMEKLİ ÖĞRETMENİ İLGİLENDİRİYOR

Öğretmenlik Meslek Kanunu içerisinde 3600 ek gösterge için 2023’ün hemen başına tarih veriliyor. İşte bu madde emekli öğretmenleri doğrudan ilgilendiriyor.

Söz konusu madde ile emekli olmuş öğretmenlerin de göstergesine 3600 eklenecek. Böylece hem emekli maaşları, hem de emekli ikramiyeleri artış gösterecek.

Bu şekilde emekli öğretmenlerin maaşı ortalama 1500 TL, emekli ikramiyeleri de 45 bin TL artış gösterecek. Böylece bir çok emekli öğretmen rahat bir nefes alacak.

Ek gösterge sayesinde geçim sıkıntısı çeken emekli eğitimciler büyük bir rahatlama fırsatı elde etmiş olacaklar.

Kanun 2023 yılının Ocak ayının ortasında yürürlüğe girecek. Hesaplamalar o esnada daha net yapılacak.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et