Öğretmenlik Meslek Kanunu değişecek mi? İlk işaret

Öğretmenlik Meslek Kanunu çıktı. Fakat Milli Eğitim Bakanlığı eğitim paydaşlarına açık kapı bıraktı. Bu kapsamda tüm öğretmenlere çağrı yapan bakanlık, öğretmenlerin görüş ve önerilerini alacağını açıklamıştı. Bu çağrıya dört binden fazla yanıt gelince konu ile ilgili yeni bir açıklama geldi.

MEB’e bağlı resmi eğitim kurumlarında görev yapan aday öğretmenlerin yetiştirilmeleri ile öğretmenlerin kariyer basamaklarında ilerlemelerine ilişkin usul ve esasları düzenleyen “Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği Taslağı” için görüş toplama aşaması devam ediyor. Henüz ilk günlerden 4.151 görüş gelmiş durumda.

Bu kadar ilgi ve alaka MEB’i de şaşırttı. Milli Eğitim Bakanı Özer;

“Taslağı 15 Mart’a kadar askıda tutacağız. Ulaştırılan tüm görüş ve öneriler bizim için çok kıymetli. Titizlikle inceleyip değerlendiriyoruz. Kamuoyu ve tüm paydaşlarımızdan özellikle rica ediyorum, lütfen, görüşlerinizi bizimle paylaşın. Biliyorsunuz Öğretmenlik Meslek Kanunu, eğitim tarihimiz açısından oldukça önemli bir dönüm noktası. Öğretmenlerimiz ilk kez müstakil bir meslek kanununa kavuştu. Şimdi de hazırladığımız yönetmelikle yeni bir adım daha atıyoruz.” ifadeleri ile öğretmenlere teşekkür etti.

Öğretmenlik Meslek Kanunu

ÖNERİLERİ DİKKATE ALACAĞIZ

Öğretmenlerin görüşlerine göre Öğretmenlik Meslek Kanunu’na yeniden şekil verilebilir ve eksikleri kapatılabilir. Bu konuda işaret yine Bakan Özer’den şu ifadelerle geldi;

, “Samimiyetle bize görüşlerini ileten herkese çok teşekkür ediyorum. 15 Mart’a kadar gelen tüm önerileri dikkate alarak yönetmelik taslağına son şeklini vereceğiz. Yönetmelik yayımlandıktan sonra uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik için eğitim tarihlerini hemen kamuoyu ile paylaşarak süreci başlatacağız.”

KANUNA NASIL ÖNERİ BIRAKILIR?

Ülkemizdeki milyonlarca eğitimcinin bu kanun taslağına görüş bırakması çok önemli. Yıllar sonra bir kanuna kavuşan öğretmenler bu fırsatı tepmemeli.

Siz de bu kanun hakkında görüş bırakmak istiyorsanız;

ogretmenlikmeslekkanunu@meb.gov.tr

adresine bir görüş yazısı bırakabilirsiniz. Son görüş bırakma tarihi 15 Mart 2022 olacak. 15 Mart sonrası kanunun net metni bakanlık tarafından bir kez daha yayınlanacak.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et