Öğretmenlik meslek kanunu çıkacak mı? Eğitim Bir-Sen’den açıklama

Öğretmen olarak çalışanlar çok uzun bir süredir öğretmenlik meslek kanunu için beklenti halindeler. 657 sayılı kanun içerisinde önemli düzenlemeler olsa da, öğretmen olanlar için ayrıca bir kanun artık şart görünüyor. Bu konuda bir talep de Türkiye’nin en büyük sendikaları arasında olan Eğitim Bir-Sen’den gelmiş durumda.

Öğretmenler için Ulus Meydanı’nda bulunan ve burada bir konuşma yapan Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın da gündeminde bu konu vardır. Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun artık zorunlu olduğunu belirten Ali Yalçın birbirinden önemli detaylara değindi.

İTİBAR ARTTIRILMALI

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun öğretmenlerin itibarının artması, haklarının korunması, yönetmelikler ile, genelgelerle oluşan grev, yetki, ehliyet ve liyakat dağınıklığının giderilmesi adına son derece önemli olduğuna dikkat çeken Ali Yalçın, daha önce 2.kalkınma planında ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın “2023 Eğitim Vizyonu Belgesi” içerisinde öğretmenlik meslek kanunu sözü verildiği halde bu konuda adım atılmamış olmasını eleştirdi.

Çıkarılacak Öğretmenlik Meslek Kanunu için ‘uluslararası standartlara uygun olmalı’ diyen Ali Yalçın, bu konudaki görüş ve önerilerini 2018 yılında yayınladıkları ı “Öğretmenlik Meslek Kanunu İhtiyaç ve Öneriler” belgesinde duyurduklarını ifade etti.

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile atama ve öğretmen alımı ile ilgili düzenlemelerin de olabileceğini söyleyen Yalçın, bu kapsamda yaklaşan 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesinde bir numaralı müjdenin ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’ olacağını ve yetkililerin bu çağrılara kulak vererek milyonlarca öğretmen için müjdeyi vermesi gerektiğini aktardı.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et