Öğretmenlik Kariyer Sınavına Başvuru Sayısı Açıklandı

Öğretmenlik Kariyer Sınavı – 15 Haziran 2022 tarihi itibarıyla, Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavına başvuran öğretmenlerden eğitim programına girmeye hak kazanan öğretmenlerin itirazda bulunma süresi 21 Haziran’a kadar tamamlanıp, 5 Temmuz’da sonuçlanacak. Böylece eğitim programına katılacaklar, 7 Temmuz 2022’de ilan edilecek.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer verdiği beyanatta, “Öğretmenlik Kariyer Basamakları Eğitimi için 603 bin 864 başvuru alındı. Bu başvuruların 533 bin 359’u uzman öğretmenlik, 70 bin 505’i başöğretmenlik alanında yapıldı. Özel öğretim kurumlarındaki öğretmenlerden de 280’i başöğretmenlik, 9 bin 724’ü uzman öğretmenlik olmak üzere 10 bin 4 başvuru alındı.” dedi.

“Öğretmenlerin toplumdaki itibarını arttırmak için çaba göstermeye devam edeceklerini” belirten Bakan Özer, “Öğretmenlerimizi her anlamda desteklemeye devam edeceğiz. Mesleki gelişimlerini sürekli kılmak en öncelik verdiğimiz alandır. Öğretmenlerimiz bundan sonra kariyer basamaklarında ilerleyebilecek ve kazandıkları yeni unvanlarla uyumlu şekilde başta maaş artışı olmak üzere yeni özlük haklarına kavuşmuş olacaklar. Ben bu vesileyle öğretmenlik kariyer basamakları eğitimini alacak tüm öğretmelerimize başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Uzman öğretmenlik eğitimleri, 18 Temmuz-5 Eylül; başöğretmenlik eğitimleri ise 18 Temmuz-19 Eylül arasında gerçekleştirilecek.

Yazılı sınav başvuruları 26 Eylül-3 Ekim arasında alınacak. Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı 19 Kasım’da, 81 ilde gerçekleştirilecek. Sınav sonuçları, 12 Aralık 2022’de duyurulacak.

Sertifika almaya hak kazanan öğretmenlerin sertifikaları, 4 Ocak 2023’te düzenlenecek ve uzman öğretmen/başöğretmen unvanı alan öğretmenler, 15 Ocak 2023’ten itibaren bu unvanlar için öngörülen eğitim öğretim tazminatından yararlandırılacak.

Detay için Tıklayınız

Öğretmenlik Kariyer Sınavı

Bir Cevap YazınCevabı iptal et