Öğretmenlerin maaş zammı belli oluyor: Temmuz zammı öğretmen için önemli

Kamuda çalışan milyonlarca memur arasında zamları en çok merak edilenler arasında öğretmenlerin maaş zammı bulunuyor. Yaz sezonunun gelmesi ile hem bu senenin ikinci yarısı için, hem de yeni gelecek olan toplu sözleşmede öğretmenler başta olmak üzere tüm kamu çalışanlarına yapılacak zamlar merak konusu olacak. Temmuz ve Ağustos ayları bu nedenle öğretmenler için belirleyici olacak. Öğretmenlerin alacağı maaş zammı öncesi heyecan dorukta. İlk göstergeler gelmeye başladı.

AĞUSTOS’TA TOPLU SÖZLEŞME

Sabah’tan Hazal Ateş bugünkü yazısında Ağustos ayında 3.5 milyon memur ve 5.5 milyon memur emeklisinin dahil olacağı kamudaki sözleşmeye değindi. Memur-Sen tarafından yürütülecek olan görüşmeler için hazırlıklar başlamış durumda. Memur-Sen’in bu yıl önemli bir miktar zam talep edeceğine dair duyumlar gelmeye başladı. Milyonlarca öğretmeni de ilgilendirecek olan zam tutarına dair yaz aylarındaki enflasyon tutarı belirleyici olacak.

TEMMUZ’DA İKİNCİ ZAM DÖNEMİ

Öte yandan TÜİK’in belirlediği enflasyon tutarına ek olarak toplu sözleşmeden gelen zam tutarı Temmuz 2021’de tüm memurların olduğu öğretmenlerin de hesabına geçecek.

Toplu sözleşme uyarınca tüm memurlar ve memur emeklileri otomatik olarak yüzde 3 oranında zam alacaklar. Fakat bunun üzerine eğer Ocak-Haziran arası enflasyon yüzde 3’ün üstüne çıkarsa çıkan fark oranında bir zam daha alacaklar.

Temmuz zammı öğretmen için de geçerli olacak. Beklenen tutar yüzde 5-6 arasında değişim gösteriyor.

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et