Öğretmenlerin 2022 Ocak ek ders ücreti ne kadar olacak?

Öğretmenler yeni yıla hazırlanıyor. Eğitimciler için yeni yıl demek zamlı maaşlar ve zamlı ek ders ücretleri demek. Aralık sonuna doğru yaklaştığımız şu günlerde öğretmenlerin 2022 Ocak ek ders ücreti merak konusu olmaya başladı. Bir çok kalemde zam beklenen bu günlerde öğretmenler ve ücretli öğretmenler 2022 Ocak ek ders ücreti ne kadar? sorusuna yanıt aramaya başladı bile.

6. Dönem Toplu Sözleşme bu yaz imzalandı. Tüm memurlar gibi öğretmenler de bu kapsamda zamlarını alacak. Yüzde 5 toplu sözleşme üzerine enflasyon farkı maaşlara yansıyacak. Ocak ayı bu yüzden bekleniyor.

Enflasyon farkı oluşmasa bile yüzde 5 zam uygulanacak. Eğer enflasyon farkı olmasaydı ek ders ücreti 2022 Ocak için 23.11 TL’ye zaten yükselecekti.

ek ders ücreti Ocak 2022

Ama enflasyon farkı şimdiden yüzde 7 oranında gerçekleşmiş durumda. Ocak ayının başında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yıl sonu enflasyonu açıklanınca bunun daha da artması bekleniyor.

Öğretmenlerin Ocak ek ders ücreti

Kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler maaşlarına ek olarak, haftalık belirli bir dersin üstünde derse girdiklerinde hesaplarına ek ders ücreti yatıyor. Ücretli öğretmenlerin maaşları ise ek ders ücreti üzerinden belirleniyor.

Bu nedenle 2022 Ocak ek ders tutarları bir hayli kritik.

Şimdilik 23 TL’den fazla ek ders ücreti öğretmenlerin cebinde. Bunun üzerine oluşacak enflasyon farklı eklenecek. Sözleşmeli öğretmenlerin 19 TL kesin, üstüne Ocak ayında açıklanacak enflasyon farkı eklenecek.

Şimdilik elimizde yüzde 7 rakamı var. Bunun üzerine 1 puan daha gelebilir ve yüzde 8 enflasyon farkı oluşabilir.

Bu şekilde olursa, tahmini ek ders ücretleri şu şekilde olabilir;

Kadrolu öğretmen için ek ders ücreti: 25 TL
Sözleşmeli öğretmen için ek ders ücreti: 22 TL
Ücretli öğretmen için ek ders ücreti: 25 TL

Kesin rakamlar Ocak ayının hemen başında belli olacak.

OCAK 2022 EK DERS ÜCRETLERİ BELİRLENDİ

Tüm memurlara olduğu gibi öğretmenlere de TÜİK açıklaması sonrası gelecek olan zam tutarı belirlendi. TÜİK’in verilerine göre enflasyon farkı dahil tam zam tutarı yüzde 28.59 oranında gerçekleşti. Bu zam beklentilerin çok üzerine çıktı.

Ocak 2022 ek ders ücretleri şu şekilde gerçekleşti;

– Gündüz ek ders ücreti 27.58 TL,
– Gece ek ders ücreti 29,52 TL,
– Özel eğitim ek ders ücreti 34,46 TL,
– Takviye kursu ek ders ücreti 55,16 TL,
– Sözleşmeli öğretmen ücreti 23,67 TL

Bir Cevap YazınCevabı iptal et