Öğretmenlere yeni haklar geldi mi? İşte kanunla gelen düzenlemeler

Öğretmenler yıllardır bekledikleri Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkması ile merak içerisindeler. Yıllardır sözü edilen, bir çok hükümetin sözünü verdiği, yıllar süren bekleyişin ardından nihayet çıkan Öğretmenlik Meslek Kanunu bir çok yenilik getiriyor. Eğitim dünyasının en önemli meselelerinden biri daha ‘iki eksik bir fazla’ diyebileceğimiz biçimde çözüldü. Peki öğretmenlere yeni haklar geliyor mu?

Önceki gün Öğretmenlik Meslek Kanunu TBMM’den geçti. Geçen yasa sayesinde bir çok eğitimci farklı bir kariyere adım atacak gibi görünüyor. Zira söz konusu kanun öğretmenlik mesleğini bir kariyer mesleği haline getiriyor. Öğretmenlere yeni haklar konusunda da biraz eksik olduğu aşikar.

3 ÖĞRETMENLİK TÜRÜ

Kanun ile birlikte artık 3 çeşit öğretmenden bahsedebiliriz. Aday öğretmenliği, yani 1 yıllık çiçeği burnunda öğretmenlik sürecini bitirenler ilk olarak ‘öğretmen’ olarak anılacak. Belirli kariyer basamaklarını tırmanan ve görevde belirli yılı geçirenler ise ‘uzman öğretmen’ olarak anılmaya başlayacak. Son olarak ‘başöğretmen’ kavramı bu mesleğin zirve noktası olacak.

Öğretmenlere yeni haklar

HERKES ATANAMAYACAK

Kanunla gelen en kritik nokta öğretmen olmanın sadece ‘atanmak’ ile gerçekleşecek olmaması. Kanuna göre aday öğretmenlik 1 yıldan az, 2 yıldan çok olamayacak. Bu süreçte bir eğitim görecek olan aday öğretmenler, artık bir komisyonun karşısına çıkacaklar. Komisyon olur verirse öğretmen olabilecekler.

BU KİŞİLER MUAF

Öğretmenlik kariyerinin her adımında bir sınav geçerli olacak. Aday öğretmenlik bitiminde öğretmen olmak için, öğretmenlik mesleğinde ilerlendiğinde ‘uzman öğretmen’ olmak için, uzman öğretmenlik sürecinin bitiminde ise ‘başöğretmen’ olabilmek için belirli yılları doldurmak gerekecek ve sınava girilecek. Sadece yüksek lisans yapmış olanlar bu süreçte sınav olmayacaklar.

3600 EK GÖSTERGE DE TAMAM

Elbette meslek kanununda bir diğer müjdeli haber 3600 ek gösterge oldu. Öğretmenler sözü verilen 3600 ek göstergeyi 2023 yılının hemen başında alacaklar. Böylece hem maaşlarda, hem emekli ikramiyelerinde, hem de emekli maaşlarında büyük bir yükseliş söz konusu olacak.

Tüm bu detayları ile kanun sorunların çözümüne yönelik değil. Fakat öğretmenlik mesleğini yeniden ele alan bir kanun olduğu gerçeğini de görmezden gelemeyiz. Kanun öğretmenlik kavramını bir kariyer mesleği haline getiriyor. Bu açıdan eğitime yapacağı katkının ne olacağı zaman içerisinde belli olacak ve daha nitelikli öğretmenlerin yetişip yetişmediği süreç içerisinde ayyuka çıkacak.

Bir Cevap YazınCevabı iptal et